Ubezpieczenie kruszcowe

PAFERE WIDEO

Ubiegłoroczne pomysły wykorzystania złota na rynku cyfrowych walut1 skłoniły mnie do przemyśleń nad możliwościami wykorzystania metali szlachetnych w ubezpieczeniach na życie.

Wielu klientów posiadających ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma większego pojęcia o sposobie zarządzania ich oszczędnościami. Z moich obserwacji wynika, że ludzie oczekują przynajmniej odzyskania zainwestowanych środków. Wyrafinowane analizy i obietnice podwojenia czy potrojenia ich kapitału stosowane przez agentów ubezpieczeniowych wcale nie muszą do nich trafiać. Problemem może być również niematerialność aktywów finansowych oraz ich zmienna wycena w pieniądzu. Ponadto posiadając ubezpieczenia na życie z częścią kapitałową klient musi mieć świadomość, że powinien wykazywać zainteresowanie swoim kapitałem. Jeśli tego nie robi może stracić jego część (np. lokując środki tylko w fundusze akcyjne nie realizując zysków).

W przypadku części ochronnej ubezpieczenia na życie również można znaleźć zastosowanie dla metali szlachetnych. Jeśli np. klient zawiera ubezpieczenie na życie i dożycie na sumę 100 000 zł na 20 lat, to po tym okresie czasu środki przekazane klientowi lub osobie uposażonej do ich odbioru w przypadku jego śmierci będą miały o wiele mniejszą siłę nabywczą (ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosną). Aby uchronić się przed takim scenariuszem można podwyższać składkę o kilka procent rocznie. Takie rozwiązanie może jednak po pewnym czasie znacząco ją podnieść.

Ciekawym rozwiązaniem byłoby umożliwienie klientom nabywania poprzez program ubezpieczeniowy metali szlachetnych (np. fizycznego złota i srebra). Dystrybutorzy metali szlachetnych współpracujący z ubezpieczycielami mogliby oferować ubezpieczonym usługi ich przechowywania. Oczywiście klienci mogliby w każdym momencie zażądać przekazania im zgromadzonych aktywów. W przypadku zgonu ubezpieczonego uposażeni zamiast środków pieniężnych mogliby otrzymać fizyczne złoto i srebro.

Oczywiście ceny złota i srebra również podlegają zmianom. Dlatego ludziom należy pozostawić wybór pomiędzy poszczególnymi formami oszczędzania. Były to jednak swoisty precedens być może zwiastujący nadejście lepszych czasów… 

1 http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-szlachetne/0302-cyfrowe-waluty-oparte-o-zloto/

Poprzedni artykułFiasko multikulturalizmu
Następny artykułOchrona przed autodestrukcją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj