Politykom brakuje dziś pokory

foto. pixabay.com
PAFERE WIDEO

Guy Verhofstadt: UE zakazuje nowych samochodów na benzyną i ropę od 2035. Biznes i nauka potrzebują kierunku… Europa go zapewnia!

Hmmm… Przyszłość jest zawsze niepewna i każda taka decyzja jest czystą spekulację. Do kierowania gospodarką potrzebna jest tylko jedynie wiedza o kolejnym kroku. Dzisiejsze preferencje są znane tylko na podstawie wpływu, jaki na system cenowy wywiera aktualny stan rynku. Nikt nie potrafi przewidzieć, jaki byłby popyt, gdyby cena była inna.

Mises w „Ludzkim działaniu” pisze, że z prakseologicznego punktu widzenia między przeszłością i przyszłością spoczywa rzeczywisty, rozszerzony czas teraźniejszy. Działanie odbywa się zawsze w rzeczywistym czasie teraźniejszym, ponieważ wykorzystuje dany moment i w ten sposób zostaje ucieleśnione w rzeczywistości.

Porażka lub sukces zależy od większej lub mniejszej zdolności przewidzenia przyszłości i dostosowania swojego działania do działania innych. Taką wiedzę i wyczucie przyszłości ma tylko przedsiębiorca, który zarazem jest właścicielem. Nie potrafi tego uczynić urzędnik, który nic nie posiada.

Świat jest zbudowany na zasadzie małych kroczków będących konsekwencją skomplikowanego procesu podejmowania decyzji, który w ostateczności jest subiektywny. Jeffrey Tucker trafnie pisze, że do tego, by być szczęśliwym, potrzeba rozumieć użyteczność krańcową.

Szykuje się kolejna sroga porażka. Kiedyś w socjalizmie planowano na pięć lat do przodu. Dzisiejszym politykom brakuje już takiej pokory wobec otaczającego nas świata.

Do prakseologicznego sposobu myślenia zaprasza nas także papież Franciszek podrzucając nam temat drogi synodalnej. Droga to kroczenie w przyszłość, która jest nieznana. Droga przypomina nam, że życie nie polega na chodzeniu po wydeptanych ścieżkach. Musimy iść cierpliwie i pokonywać każdego dnia nowy, nieznany odcinek drogi. Nie możemy żyć przeszłością ani utopijną przyszłością. Jesteśmy tu i teraz. Każdy następny krok jest pochodną naszego wyboru dokonanego teraz.

„Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą…” (J 14, 6)

O. Jacek Gniadek SVD

Poprzedni artykułPrezes Fundacji PAFERE gościem księgarni Multibook.pl
Następny artykułPociąg czy mrowisko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj