Nie dla aresztowego bezprawia

PAFERE WIDEO

INFORMACJA PRASOWA: Więzienna patologia coraz większa. 8 organizacji w petycji przeciw tymczasowemu aresztowaniu!

Warsaw Enterprise Institute opublikował publiczną petycję  ws. nadużywania tymczasowego aresztowania w Polsce. Sygnatariuszami petycji jest 6 wpływowych think-tanków. Po zebraniu podpisów od obywateli, petycja trafi do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tylko w latach 2015–2020 liczba osób przebywających w aresztach wrosła w Polsce o ponad 100 procent. Czas spędzany w areszcie wynosi w Polsce średnio 9 miesięcy, czyli trzykrotnie dłużej niż w Austrii czy Wielkiej Brytanii. Problem dotyczy – potencjalnie – każdego obywatela Polski. Do aresztów bowiem trafiają często ludzie całkowicie niewinni – w wyniku pomyłki, pomówienia, albo nonszalancji prokuratora. Sądy przychylają się do 9 na 10 prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania! Co więcej, tymczasowe aresztowanie stosuje się nie tylko wobec osób podejrzanych o ciężkie przestępstwa takie, jak gwałty, czy morderstwa. Za kratki bez procesu i wyroku możesz trafić także, jeśli ktoś zarzuci Ci na podstawie błahych przesłanek defraudację pieniędzy, albo oszustwo podatkowe. Dlatego właśnie do aresztów tymczasowych trafiają często przedsiębiorcy, których działalności niewykształceni ekonomicznie prokuratorzy często nie rozumieją. Pokazowe i bezzasadne aresztowania Romana Kluski, czy Lecha Jeziornego, które przed laty dotarły do świadomości opinii publicznej, to tylko wierzchołek góry lodowej. Sytuacja się pogarsza.

Z punktu widzenia prokuratury osadzenie podejrzanego w areszcie to sytuacja wygodna: wytypowano przestępcę, zamknięto go, a kwestią czasu pozostaje zebranie odpowiednich dowodów i udowodnienie winy. Pamiętajmy jednak, że w dyskusji na temat tymczasowego aresztowania w Polsce nie jest istotne, czy aresztowany okaże się ostatecznie winnym, czy nie. Fundamentalną zasadą prawa jest bowiem domniemanie niewinności. Orzekanie tymczasowego aresztowania na miesiące, czy nawet lata tę zasadę narusza.

Aby nie dopuścić do nadużyć w zakresie tymczasowego aresztowania zdaniem WEI i innych sygnatariuszy należy:

  1. Wprowadzić prawne limity dla maksymalnego czasu trwania tymczasowego aresztowania – jak we Francji czy w Holandii.
  2. Wprowadzić kryterium wagi przewinienia. Tymczasowe aresztowanie powinno być stosowane wyłącznie w przypadkach ciężkich przestępstw.
  3. Traktować zwolnienie za poręczeniem jako domniemane, a areszt jako konieczność. Pozbawienie wolności jako rodzące olbrzymie koszty społeczne powinno być traktowane jako ostateczność.
  4. Zreformować wytyczne dla organów ścigania w taki sposób, by na etapie postępowania przygotowawczego domyślnie stosowały nieizolacyjne środki zapobiegawcze (np. poręczenie majątkowe, dozór policji), a tym samym realizowały w praktyce standardy wynikające z przepisów kodeksu postępowania karnego.
  5. Stosować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w których znajduje się wiele szczegółowych gwarancji dla osób tymczasowo aresztowanych.

Niniejsza petycja to pierwszy z wielu kroków, który Fundacja WEI podejmie, by zreformować polski system sprawiedliwości. Wkrótce na social mediach Fundacji ukaże się cykl rozmów z osobami pokrzywdzonymi w wyniku nadużyć tymczasowego aresztowania, a w warszawskiej Świetlicy Wolności odbędzie się konferencja w tej sprawie.

Sygnatariusze:

– Forum Obywatelskiego Rozwoju

– Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE

– Klub Jagielloński
– Stowarzyszenie Libertariańskie

– Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

– Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych

– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Ruch Live and Let Live

NEWLETTER Petycja WEI: Ciebie też mogą uwięzić bez wyroku – chroń swoją wolność, podpisz petycję!

W Polsce nadużywa się tymczasowego aresztowania. Tylko w latach 2015–2020 liczba osób przebywających w aresztach w Polsce wrosła o ponad 100 procent. Czas spędzany w areszcie wynosi w Polsce średnio 9 miesięcy, czyli trzykrotnie dłużej niż w Austrii czy Wielkiej Brytanii. Podpisz przygotowaną przez Warsaw Enterprise Institute petycję, która zawiera rekomendacje mające na celu ukrócenie tej patologii – petycja znajduje się tutaj:

Dlaczego dotyczy to także ciebie?

Nie ma znaczenia, że żyjesz z prawem za pan brat. Do aresztów trafiają często ludzie całkowicie niewinni – w wyniku pomyłki, pomówienia, albo nonszalancji prokuratora. Sądy przychylają się do 9 na 10 prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania! Co więcej, tymczasowe aresztowanie stosuje się nie tylko wobec osób podejrzanych o ciężkie przestępstwa takie, jak gwałty, czy morderstwa. Za kratki bez procesu i wyroku możesz trafić także, jeśli ktoś zarzuci Ci na bazie błahych przesłanek defraudację pieniędzy, albo oszustwo podatkowe. Dlatego właśnie do aresztów tymczasowych trafiają często przedsiębiorcy, których działalności niewykształceni ekonomicznie prokuratorzy często nie rozumieją. Pokazowe i bezzasadne aresztowania Romana Kluski, czy Lecha Jeziornego, które dotarły swego czasu do opinii publicznej, to tylko wierzchołek góry lodowej. Sytuacja się pogarsza.

Z punktu widzenia prokuratury osadzenie podejrzanego w areszcie to sytuacja wygodna: wytypowano przestępcę, zamknięto go, a kwestią czasu pozostaje zebranie odpowiednich dowodów i udowodnienie winy. Pamiętajmy jednak, że w dyskusji na temat tymczasowego aresztowania w Polsce nie jest istotne, czy aresztowany okaże się ostatecznie winnym, czy nie. Fundamentalną zasadą prawa jest bowiem domniemanie niewinności. Orzekanie tymczasowego aresztowania na miesiące, czy nawet lata tę zasadę narusza.

Dlaczego warto podpisać naszą petycję? Bo jesteśmy skuteczni!

Petycja trafi do Ministerstwa Sprawiedliwości. W zeszłym roku inna petycja WEI, ws. deregulacji opieki nad zwierzętami, trafiła do Ministerstwa Rolnictwa, a rekomendacje w niej zawarte zostały wcielone w życie rozporządzeniem. Może i teraz politycy posłuchają wskazówek ekspertów!

Sygnatariuszami naszej petycji są także następujące organizacje:

– Forum Obywatelskiego Rozwoju

– Klub Jagielloński

– Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE
– Stowarzyszenie Libertariańskie

– Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

– Inicjatywa Firm Rodzinnych

– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

– Ruch Live and Let Live

Niniejsza petycja to pierwszy z wielu kroków, który organizacja podejmie, by zreformować polski system sprawiedliwości. Wkrótce na social mediach Fundacji WEI ukaże się cykl rozmów z osobami pokrzywdzonymi w wyniku nadużyć tymczasowego aresztowania, a w warszawskiej PAFERE Świetlicy Wolności odbędzie się konferencja w tej sprawie.

TREŚĆ WPISU NA SOCIAL MEDIA

Pamiętacie bezprawne aresztowanie Romana Kluski? Miało to miejsce 20 lat temu, a w Polsce wciąż nadużywa się tymczasowego aresztowania, łamiąc zasadę domniemania niewinność. Ta patologiczna sytuacja z roku na rok się pogarsza. Tylko w latach 2015–2020 liczba osób przebywających w aresztach w Polsce wrosła o ponad 100 procent, Czas spędzany w areszcie wynosi w Polsce średnio 9 miesięcy, czyli trzykrotnie dłużej niż w Austrii czy Wielkiej Brytanii. Podpisz przygotowaną przez Warsaw Enterprise Institute petycję, która zawiera rekomendacje ukrócenie tej patologii – petycja znajduje się tutaj: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/nie-dla-aresztowego-bezprawia

Dlaczego dotyczy to także ciebie?

Nie ma znaczenia, że żyjesz z prawem za pan brat. Do aresztów trafiają często ludzie całkowicie niewinni – w wyniku pomyłki, pomówienia, albo nonszalancji prokuratora. Sądy przychylają się do 9 na 10 prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania! Co więcej, tymczasowe aresztowanie stosuje się nie tylko wobec osób podejrzanych o ciężkie przestępstwa takie, jak gwałty, czy morderstwa. Pod petycją podpisały się także inne organizacje [oznaczyć sygnatariuszy]

Poprzedni artykułEkonomiści a wojna
Następny artykułSirico: Kapitalizm musi zdobyć moralną przewagę
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj