Deklaracja zasad Amerykańskiej Partii Libertariańskiej

PAFERE WIDEO

My, członkowie Partii Libertariańskiej, kwestionujemy kult wszechmocnego państwa i jednoczymy się w obronie praw jednostki.

Uważamy, że każdy ma prawo do sprawowania wyłącznej władzy nad własnym życiem i że ma prawo do życia w dowolny wybrany przez siebie sposób, o ile nie narusza to tegoż prawa w odniesieniu do innych osób.

Na przestrzeni dziejów rządy zawsze działały w oparciu o zasadę przeciwną, głoszącą, że państwo może rozporządzać życiem jednostek i owocami ich pracy. Nawet w Stanach Zjednoczonych wszystkie partie polityczne z wyjątkiem naszej przyznają rządowi prawo do regulowania życia jednostek i przejmowania owoców ich pracy bez ich zgody.

My, wręcz przeciwnie, odmawiamy każdemu rządowi prawa do robienia tych rzeczy i uważamy, że rządy nie mogą naruszać praw jednostki, a w szczególności:

  1. prawa do życia — w związku z tym popieramy zakaz inicjowania użycia siły fizycznej przeciwko innym;
  2. prawa do wolności słowa i swobody działania — w związku z tym sprzeciwiamy się wszelkim próbom rządu mającym na celu ograniczanie wolności słowa i prasy, a także rządowej cenzurze w jakiejkolwiek formie; oraz
  3. prawa do własności — w związku z tym sprzeciwiamy się wszelkiej ingerencji rządu we własność prywatną takiej jak konfiskata, nacjonalizacja, wywłaszczanie i emisja pieniądza bez pokrycia [przyp. JK] oraz popieramy zakaz rabunków, rozbojów, oszustw i wprowadzania w błąd.

Ponieważ rządy,  gdy już zostaną ukonstytuowane, nie mogą naruszać praw jednostki, sprzeciwiamy się wszelkiej ingerencji rządu w sferę dobrowolnych i wynikających z umowy stosunków między jednostkami. Ludzie nie powinni być zmuszani do poświęcania życia i mienia dla dobra innych. Rząd powinien pozostawić ludziom swobodę we wzajemnych kontaktach na zasadzie wolnej wymiany; w związku z tym jedynym systemem gospodarczym zgodnym z ochroną praw jednostki jest wolny rynek.

Tłumaczył: Jan Kubań

Poprzedni artykułProf. Witold Kwaśnicki – ekonomista, który w ekonomii dostrzegał człowieka
Następny artykułInflacja wcześniej czy później wymyka się spod kontroli
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj