Lawrence Reed otrzyma Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej

PAFERE WIDEO

Nasz przyjaciel, emerytowany Prezes FEE, Lawrence Reed zostanie uhonorowany w Warszawie i otrzyma Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej

Tłum. Paweł Dąbkowski

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym odznaczeniem nadanym przez Polskę cudzoziemcowi. Wcześniejsi odznaczeni to Ronald Reagan i Sir Roger Scruton.

Lawrence W. Reed, emerytowany prezes FEE, który pełnił funkcję prezesa organizacji w latach 2008-2019, zostanie uhonorowany podczas nadchodzących uroczystości w stolicy Polski. Odbierze  Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej , co jest najwyższym odznaczeniem nadanym przez Polskę cudzoziemcowi.

Prezydent USA Ronald Reagan i brytyjski intelektualista Sir Roger Scruton należą do grona jego posiadaczy. Prezydent Polski, pan Andrzej Duda, ogłosił to w niedawnym dekrecie.

„To spora niespodzianka” – powiedział Reed. „Słowa nie mogą w pełni oddać głębi mojego uznania dla tego niezwykłego zaszczytu. Druga po mojej rodzimej Ameryce, Polska zajmuje w moim sercu szczególne miejsce.”

Reed jest autorem wielu artykułów o Polsce i polskich bohaterach od czasu swojej pierwszej z wielu wizyt w tym kraju w listopadzie 1986 roku, kiedy kraj był jeszcze rządzony przez komunistyczną dyktaturę. Jego książka „Prawdziwi bohaterowie: Inspirujące prawdziwe historie odwagi, charakteru i przekonania” zawiera kilka rozdziałów o polskich bohaterach, m.in. Witoldzie Pileckim, Marii Skłodowskiej-Curie i ks. Jerzym Popiełuszce.

Podczas wizyty Reeda w 1986 r. gościł on w domach osób działających w ruchu oporu wobec ówczesnego reżimu komunistycznego, przeprowadzając z nimi wywiady i dowiadując się wiele o polskim podziemiu. Reed został ostatecznie aresztowany, zatrzymany i wydalony, ale od upadku komunistów w 1989 r. wielokrotnie odwiedzał kraj i wygłaszał tam przemówienia, m.in. w Szkole Głównej Handlowej i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W latach 80. Jan Rokita działał w polskiej dysydenckiej grupie Wolność i Pokój, jednej z organizacji zakazanych wówczas za sprzeciw wobec komunistycznego rządu. Rokita zaaranżował większość harmonogramu podziemnych spotkań Reeda w 1986 roku i towarzyszył Reedowi podczas jego wizyt. Później został przewodniczącym polskiego parlamentu. W odpowiedzi na ogłoszenie o odznaczeniu Rokita powiedział: Larry stał się naszym bliskim przyjacielem w latach 80., kiedy połączyła nas głęboka wiara w wolność. Wspierał nas, pisał o nas w USA i wierzył, że zwyciężymy. Mamy dla niego wielką wdzięczność i dlatego prosiliśmy Prezydenta Dudę o to wysokie polskie wyróżnienie.

W oświadczeniu prezydenta Dudy wyróżniono  zaangażowanie Reeda na rzecz ruchów wolnościowych na całym świecie. Częściowo brzmi on następująco:

Lawrence Reed jest autorem licznych publikacji, a także czołowym autorytetem intelektualnym i moralnym środowisk antykomunistycznych i libertariańskich w USA. Aktywnie angażował się we wspieranie osób walczących z komunizmem – w Kambodży, Nikaragui, Chinach, Mozambiku i przede wszystkim – w Polsce.

Jego zasługi we wspieraniu polskiej opozycji antykomunistycznej w latach 80. są trudne do przecenienia. Jesienią 1986 spędził długi czas w Polsce, angażując się we współpracę polityczną i nawiązując wiele osobistych przyjaźni, zwłaszcza w ramach Ruchu Wolność i Pokój, Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” oraz Redakcji „Arka”. W drodze powrotnej do USA został zatrzymany przez SB na kilka godzin na lotnisku Okęcie, gdzie był przesłuchiwany, a następnie skonfiskowano wszystkie posiadane przez niego materiały i publikacje związane z konspiracyjną działalnością.

Ale efektem jego pobytu w Polsce było wiele solidnych i wnikliwych publikacji w USA opisujących polską opozycję antykomunistyczną, przede wszystkim pionierskie wówczas publikacje o Ruchu Wolność i Pokój. Solidny „raport polityczny” z Polski, opublikowany na łamach „The Freeman”, odegrał znaczącą rolę w zainteresowaniu amerykańskich środowisk libertariańskich polskim podziemiem, dotychczas słabo zainteresowanym sprawami polskimi.

Od tego czasu Larry Reed stał się de facto ambasadorem Polski w konserwatywno-libertariańskim środowisku politycznym i intelektualnym w USA. Zainicjował i sfinansował przekład na język polski esejów śp. Miltona Friedmana, opublikowanych w Krakowie jako „Wolny Wybór”. Następnie zorganizował program przekładów i publikacji w polskich dziełach wielu kluczowych teoretyków wolności i wolnego rynku: Ayn Rand, Ludwiga von Misesa, FA Hayeka itp.

Dzięki staraniom Reeda wydawnictwo Fundacji Edukacji Ekonomicznej stało się źródłem promocji Polski, jej libertariańskich tradycji i historii. Ukazywały się m.in. jego artykuły o Powstaniu Warszawskim, Marii Curie-Skłodowskiej i Witoldzie Pileckim. W USA Reed wsparł politycznie i finansowo „Projekt Wounded” zainicjowany przez działaczy Ruchu Wolność i Pokój, dzięki któremu grupa afgańskich mudżahedinów rannych w walkach z armią sowiecką mogła przyjechać na leczenie do USA.

Podczas przemówienia wygłoszonego w 2003 roku w Izbie Reprezentantów USA kongresman Ron Paul uhonorował Reeda, uznając go za „czołowego i niestrudzonego amerykańskiego orędownika wolności”.

Od pierwszej podróży do Polski po dziś dzień Larry jest ideowo i emocjonalnie związany z Polską, oraz jej walką o wolność. We współczesnym wolnym świecie Polska ma niewielu tak oddanych i wpływowych zwolenników i entuzjastów. Za to wieloletnie zaangażowanie na rzecz wolności i Polski, wolna Rzeczpospolita do tej poru mu nie podziękowała – aż do teraz.

Wkrótce zostanie ogłoszona data ceremonii wręczenia nagrody panu Reedowi przez prezydenta Dudę w pałacu prezydenckim, o czym nie omieszkamy powiadomić.

Oprócz pełnienia funkcji emerytowanego prezesa FEE, Reed pełni również funkcję starszego członka rodziny Humphreys i Ron Manners Global Ambassador for Liberty. Jest autorem wielu książek i eBooków oraz około 2000 artykułów, odwiedził 87 krajów i w wielu z nich wykładał. Prowadzi bloga na www.lawrencewreed.com . Jednym z wielu jego wykładów jest „Dwieście lat polskiej odwagi”. Zobacz sekcję „ Informacje ” na jego stronie internetowej, aby uzyskać pełną biografię i szczegółowe informacje na temat jego angażowania się jako mówcy publicznego.

Na podstawie artykułu https://fee.org/articles/fee-s-president-emeritus-lawrence-reed-to-be-honored-in-warsaw-and-receive-order-of-merit/

Poprzedni artykułTotalitarne przepoczwarzanie Unii Europejskiej
Następny artykułArtur Dziambor dla PAFERE: Jedyne, co możemy, to pokazywać dobre rozwiązania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj