Granice kontroli państwa…

Foto. pixabay.com
PAFERE WIDEO

Ci, którzy są przeciwko protestowi ciężarówek w Kanadzie, są też przeciwko kryptowalucie. Rządy nie mają kontroli nad Bitcoinem. I o to walczą kanadyjscy kierowcy. O wolność. GoFundMe zablokował 10 mln dla protestujących. Rząd nie może jednak zablokować zbiórek w bitcoinach.

Państwo i prawo?

„Najważniejszym źródłem filozoficznym, z którego do dzisiaj czerpać mogą inspiracje różne doktryny cywilnego nieposłuszeństwa, są nauki św. Tomasza z Akwinu i tomistyczna teoria prawa natury, uznająca prawo obywatelskie do oporu wobec nieuczciwej i niesprawiedliwej władzy.”

Rządy dzisiaj mają monopol na podaż pieniądza. Monopol prawny nie pozwala ludziom używać czegoś, co stanowi ich legalną własność. Państwo nie może i nie ma żadnego prawa, by przeszkadzać w powstawaniu jakichkolwiek legalnych stowarzyszeń.

Płynie stąd wniosek, że brak moralnych podstaw, aby zabraniać powstawania albo nakazywać rozwiązanie stowarzyszenia osób, które chcą produkować specyficzny rodzaj pieniądza i się nim posługiwać.

Średniowieczny bp Mikołaj z Oresme pisze o tym w swoim „Traktacie o powstaniu, istocie, prawach i mianach monet” bardzo wymownie: „Jest również niedorzeczne i uwłacza królewskiej godności, by zakazywać w królestwie obiegu uczciwych i dobrych pieniędzy i z żądzy zysku nakazywać poddanym, albo ich zmuszać do posługiwania się gorszymi pieniędzmi”.

O. Jacek Gniadek SVD

Źródło: Facebook Autora

Poprzedni artykułCzyżbym coś przeoczył? Czyli co jest dobre dla „trzeciego świata”
Następny artykułWięcej socjalizmu… żebyśmy byli bezpieczni i zdrowi
O. Jacek Gniadek SVD (ur. 1963) - misjonarz werbista, doktor teologii moralnej; przez wiele lat pracował na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia); mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj