Po czym poznać, że władza służy obywatelom? – powrót „Człowieka z Kamienia”…

PAFERE WIDEO

„Stefan Oleszczuk, burmistrz Kamienia Pomorskiego, udowodnił, wraz ze swoją ekipą, że nieprawdą jest, iż Polacy nie potrafią sami się rządzić. Przez 4 lata rządów udało się wyciągnąć gminę z długów” – powiedział Marcin Janowski z Fundacji PAFERE podczas ogólnopolskiego zlotu klubów „Głosu Obywatelskiego” w Jońcu koło Płońska.

Podczas zlotu Marcin Janowski zaprezentował, powstały pod patronatem PAFERE, film „Rzeczpospolita marnotrawców”, w którym Stefan Oleszczuk opowiada o swojej pracy jako burmistrza.

Gdy Oleszczuk w 1990 roku obejmował władzę w Kamieniu Pomorskim deficyt budżetowy wynosił 30 procent. Gdy po 4 latach kończył kadencję, zostawił gminę z 70-procentową nadwyżką. Burmistrz osiągnął to różnymi działaniami. Między innymi zredukował zatrudnienie w urzędzie niemal o 50 procent. Zwalniano głównie urzędników, którzy i tak osiągali już wiek emerytalny. Na inwestycje wydawano 55 procent budżetu, co zapewniało znaczny wzrost gospodarczy. Stefan Oleszczuk doprowadził – jako pierwszy w kraju – do uwłaszczenia obywateli. Sprzedał za symboliczne kwoty mieszkania komunalne dotychczasowym lokatorom. Ludzie stali się właścicielami. Podobne procesy zaszły w spółkach komunalnych, które przekształcone zostały w spółki pracownicze.

„Oleszczuk zrobił w skali mikro to, co władza centralna powinna była zrobić w skali całego kraju – uwłaszczyć Polaków” – podkreślił Janowski. Własność powinna być w rękach Polaków i ta własność powinna tworzyć polski kapitał, który powinien być przez Polaków pomnażany. „Było to coś odwrotnego do tego, co robiły poszczególne rządy. Albo mieliśmy do czynienia z tzw. uwłaszczeniem nomenklatury, gdzie ludzi związani z komunistycznym reżimem oraz niektórzy – zaakceptowani przez nich – przedstawiciele tzw. opozycji demokratycznej, kupowali za symboliczną złotówkę jakiś majątek publiczny, albo mieliśmy >>liberałów-aferałów<<, którzy za grosze sprzedawali państwowe przedsiębiorstwa w ręce tzw. zagranicznych inwestorów” – zaznaczył Janowski. Oleszczuk zaproponował koncepcję budowy narodowego kapitału.

Jak podkreślił Janowski, przypadek Kamienia Pomorskiego nie jest szerzej znany, stąd kilka lat temu zrodziła się idea nakręcenia filmu, który przybliża nie tylko postać burmistrza Kamienia Pomorskiego, ale także to, czego dokonał.

Po czym poznać, że władza służy obywatelom? Jak wejść na ścieżkę rozwoju? Co sprawia, że ludzie się bogacą? Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia Marcina Janowskiego oraz fragmentu filmu „Rzeczpospolita marnotrawców”.

Poprzedni artykułWeekend Kapitalizmu 2021
Następny artykułPiłka nożna, a kapitał społeczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj