Sytuacja w USA oczami Libertarianina – Glenn Crip dla PAFERE

Pobierz e-booki

Czy społeczeństwo Stanów Zjednoczonych właśnie na nowo odkrywa libertarianizm? Co spowodowały wprowadzone niedawno obostrzenia związane z panującą pandemią koronawirusa? Kto wygra wybory prezydenckie? Czyli aktualna sytuacja w USA oczami libertarianina.

Przy okazji V Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana, który odbył się na początku października w Gogolinie, Jan Kubań – Prezes PAFERE przeprowadził rozmowę z założycielem Language of Liberty Institute – Glennem Cripem. Krótki wywiad dotyczył tego, jak wygląda obecna sytuacja w Stanach Zjednoczonych z libertariańskiego punktu widzenia.

Przedmiotem rozmowy były między innymi nadchodzące wybory prezydenckie, panująca obecnie pandemia koronawirusa czy nawet rozważania na temat upadku Stanów Zjednoczonych. Prezes PAFERE przytoczył teorię z książki Johna Glubb’a zatytułowanej “Cykl życia Imperium”, która mówi, że imperia powstają i upadają w ciągu dziesięciu pokoleń. Zgodnie z tą teorią upadek Stanów Zjednoczonych powinien nastąpić za około 10-20 lat. Jego rozmówca pozostaje jednak dość optymistyczny i mówi, że mimo wielu problemów, z jakimi mierzy się obecnie USA, kraj ten przeżywał już gorsze wydarzenia i nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy taką teorią.

Zaskakującą częścią wywiadu była próba oceny obecnej prezydentury Donalda Trupa i jego szans na reelekcję. Poruszony został również temat spektakularnych wydarzeń zapoczątkowanych wybitnie brutalnym zachowaniem policjantów w Portland. Jan Kubań rozmawiał ze swoim gościem o roli policji w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie porównując ją do polskiego podejścia do tych służb.

Tak interesującej rozmowy jednak sprawnie streścić się nie da, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu pod adresem:

Pobierz e-booki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here