Sytuacja w USA oczami Libertarianina – Glenn Crip dla PAFERE

PAFERE WIDEO

Czy społeczeństwo Stanów Zjednoczonych właśnie na nowo odkrywa libertarianizm? Co spowodowały wprowadzone niedawno obostrzenia związane z panującą pandemią koronawirusa? Kto wygra wybory prezydenckie? Czyli aktualna sytuacja w USA oczami libertarianina.

Przy okazji V Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana, który odbył się na początku października w Gogolinie, Jan Kubań – Prezes PAFERE przeprowadził rozmowę z założycielem Language of Liberty Institute – Glennem Cripem. Krótki wywiad dotyczył tego, jak wygląda obecna sytuacja w Stanach Zjednoczonych z libertariańskiego punktu widzenia.

Przedmiotem rozmowy były między innymi nadchodzące wybory prezydenckie, panująca obecnie pandemia koronawirusa czy nawet rozważania na temat upadku Stanów Zjednoczonych. Prezes PAFERE przytoczył teorię z książki Johna Glubb’a zatytułowanej “Cykl życia Imperium”, która mówi, że imperia powstają i upadają w ciągu dziesięciu pokoleń. Zgodnie z tą teorią upadek Stanów Zjednoczonych powinien nastąpić za około 10-20 lat. Jego rozmówca pozostaje jednak dość optymistyczny i mówi, że mimo wielu problemów, z jakimi mierzy się obecnie USA, kraj ten przeżywał już gorsze wydarzenia i nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy taką teorią.

Zaskakującą częścią wywiadu była próba oceny obecnej prezydentury Donalda Trupa i jego szans na reelekcję. Poruszony został również temat spektakularnych wydarzeń zapoczątkowanych wybitnie brutalnym zachowaniem policjantów w Portland. Jan Kubań rozmawiał ze swoim gościem o roli policji w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie porównując ją do polskiego podejścia do tych służb.

Tak interesującej rozmowy jednak sprawnie streścić się nie da, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu pod adresem:

Poprzedni artykułEksperyment mysiej utopii Johna B. Calhouna oraz kilka przemyśleń na temat państwa opiekuńczego
Następny artykułChiny na ścieżce do dominacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj