„Odpowiedzialność biznesu” według prezesa partii rządzącej…

Foto. pixabay.com
PAFERE WIDEO

Na początku 2017 roku, w Toruniu, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, odbyła się Konferencja Gospodarcza. Jednym z jej prelegentów był Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej.

W ponad półgodzinnym wystąpieniu przedstawił on swoją wizję tego, czym jest przedsiębiorczość, jaka powinna być, czemu służyć i jaka odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcach. Powiedział również wówczas dość znamienne słowa odnoszące się właśnie do „odpowiedzialności”… Jednak zanim je zacytujemy, odwołajmy się do innych cytatów…

Kilka lat temu p. Elżbieta Jakubiak, bliska współpracownica śp. Lecha Kaczyńskiego, szefowa prezydenckiej kancelarii, a potem posłanka PiS, podczas jednego z wywiadów prasowych, zwracając się do dziennikarza, powiedziała: „U nas uważa się, że to biznes tworzy państwo, a urzędnicy państwowi je niszczą. Tymczasem to oni przygotowują infrastrukturę do życia, dla biznesu… Gdyby nie urzędnicy, gdyby nie tacy ludzie jak ja, byłby pan bez numeru dowodu, bez adresu zameldowania…”. Gdy dziennikarz zareagował twierdzeniem: „Gdyby nie biznes pani byłaby bez pensji”, Elżbieta Jakubiak zripostowała: „To nieprawda… Wypracowuję ją jako urzędnik państwowy, (…) przygotowuję działkę pod inwestycję itp… W sumie to ja pozwalam panu pracować…”.

Obecnie urzędujący premier Mateusz Morawiecki również bardzo często w swoich wypowiedziach odwołuje się do potęgi państwa, wskazując na jego olbrzymią rolę w kreowaniu rozwoju gospodarczego, tzw. wsparcia dla biznesu itp. Przykładowo, goszcząc niedawno w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, zauważył: „Wszędzie za różnymi wynalazkami gdzieś stoi grant państwa czy instytucji państwowych. Dlatego cieszę się, że Polski Fundusz Rozwoju idzie w ślady najlepszych. Musimy doprowadzić do tego, żeby innowacyjne przedsiębiorstwa czerpały inspirację z innowacyjnego państwa”.

Wróćmy do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, co prawda sprzed dwóch lat, jednak nigdy przez niego nieodwołanej…

Jarosław Kaczyński: „Odpowiedzialność polskich przedsiębiorców istnieje na dwóch poziomach: Prowadzenie działalności gospodarczej w sposób, który odpowiada wspomnianym przeze mnie obiektywnym wymogom, tzn. zdanie sobie sprawy z tego, że istnieje państwo, że istnieją inni, że to wszystko trzeba brać pod uwagę. Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach tzn. że się po prostu do niej nie nadaje. Mówię o tym dlatego, że nie raz spotykałem się z tymi środowiskami i zgłaszano do mnie postulaty, by te ograniczenia odrzucić. Jeżeli ktoś we współczesnej Polsce, współczesnej Europie, nie jest w stanie działać efektywnie i jeśli te ograniczenia nie zostaną odrzucone to po prostu powinien zająć się czymś innym” [cytat dosłowny – red.].

Trudno uznać wypowiedź prezesa partii rządzącej za „niefortunną”, czy za wypadek przy pracy. Z wcześniejszych cytatów wyłania się bowiem pewna pisowska wizja państwa, ładu społecznego i gospodarczego, która przesycona jest interwencjonizmem i etatyzmem. Niech za podsumowanie do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego posłuży komentarz jednego z internautów, zamieszczony pod opublikowanym filmem: „Taki cytat tu pasuje jako odpowiedź: >>Jeżeli rządzący nie potrafią tworzyć warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, to znaczy, że nie nadają się do rządzenia<<„. Czy coś tu jeszcze trzeba dodawać?

Posłuchaj wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o „odpowiedzialności biznesu”.

Obejrzyj cały wykład Jarosława Kaczyńskiego z początku 2017 roku.

Poprzedni artykułKrytyczne spojrzenie na Karola Marksa i marksizm
Następny artykułChávez a sprawa polska

2 KOMENTARZE

  1. PIS to wcale nie jest Prawo i Sprawiedliwość tylko Państwo i Socjalizm a to jest odwzorowanie przedwojennej sanacji. Sanacja zaś różniła się od komunizmu tylko tym, że nie mordowała masowo przeciwników i nie konfiskowała prywatnych majątków an bloc. Życie polityczne i gospodarcze dalekie były od wolności. Z wypowiedzi a co gorzej z działań rządu PiS słychać paternalizm i przekonanie, że urzędnicy wiedzą lepiej na co wydać Mamy Nasze pieniądze więc będą Nam ich coraz więcej zabierać. Jak to zmienić? Niestety dopóki będzie Kogo golić i od Kogo pożyczać PiS sobie kupi większość parlamentarną. Niestety większość uważa że to Oni nie płacą na socjalne. Może jak by Przedsiębiorcy na paskach od wypłat pokazywali ile muszą mieć na koszty płacowe a ile wypłacają bo resztę bierze budżet to może otrzeźwilo by cześć wyborców PiS.

  2. Sanacja niczym nie różniła się od Komunizmu – PPS polska partia socjalistyczna. Reforma Rolna to grabież i zniszczenie ziemiaństwa, wprowadzenie ZUS tez.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj