Jan Kubań: Mechanizmy działania gospodarki w Polsce psują się

PAFERE WIDEO

„Trudno przebić się do ludzi. Są oni zaprogramowani przez pewne stereotypy, przez media głównego nurtu i nie chcą słuchać tego, o czym my mówimy. A mówimy rzeczy nietrudne. Tłumaczymy to m.in. w wydawanych przez nas książkach, które pisane są prostym, zrozumiałym językiem” – powiedział Jan Kubań, prezes PAFERE w wywiadzie dla Mediów Narodowych, tłumacząc na jakie problemy napotyka Fundacja.

Według Kubania, mechanizmy działania gospodarki w Polsce psują się. Prezes PAFERE nawiązał do ustawy o działalności gospodarczej z końca lat 80-tych ub. wieku, znanej jako „ustawa Wilczka”. Jego zdaniem otworzyła ona wielu ludziom możliwości do swobodnego prowadzenia biznesu. Ustawa ta pozwalała na produkcję wszystkiego, co nie było zakazane. „Wolny rynek rozumiem jako zawieranie transakcji dokonujących się pomiędzy ludźmi kierującymi się wolną wolą” – zauważył Kubań. Względnie dobre – według niego – warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, panujące w Polsce od około 1990 roku, po roku 2000 zaczęły się psuć. Państwo zaczęło zaburzać procesy rynkowe. Powołano Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która zaczęła oferować „dofinansowania” dla firm. To wprowadziło na rynku duże zamieszanie, które trwa do dziś.

„Żeby sytuacja w Polsce zmieniła się na lepsze to państwo musiałoby zaprzestać tych praktyk, które stosuje obecnie. Warunki gospodarowania powinny być równe dla wszystkich, państwo nie powinno promować żadnych firm. Wiele regulacji psujących gospodarkę, głupich regulacji, narzuca nam Unia Europejska. Starajmy się najpierw zmieniać Polskę, gdzie nie jest jeszcze tak tragicznie w porównania z niektórymi krajami UE, a potem starajmy się wpływać na samą Unię” – stwierdził prezes PAFERE.

W rozmowie z dziennikarzem MN, prezes Fundacji PAFERE mówił ponadto m.in. o mechanizmach rządzenia, o rozwiązaniach ustrojowych, które mogłyby uzdrowić życie społeczne w Polsce, a także odpowiadał na pytania widzów.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu.

Poprzedni artykułCzy stosunek do religii ma wpływ na wzrost gospodarczy?
Następny artykułJak Amerykanie wykreowali potęgę Chin…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj