Polak prezesem Liberty International!

PAFERE WIDEO

Wbrew powszechnej opinii polski ruch wolnościowy to nie tylko ugrupowania polityczne. Wręcz przeciwnie, na naszych oczach rośnie naprawdę prężna sieć stowarzyszeń i fundacji promujących wolność jednostki. Co warte odnotowania, jeszcze przed rokiem 2000 jedynym podmiotem na tej scenie było Centrum im. Adama Smitha. Dzisiaj mamy niemal dwadzieścia aktywnych organizacji trzeciego sektora, które wprost odwołują się do leseferyzmu i wolnego rynku. Różnią się od siebie jeśli chodzi o specjalizację – jedne celują bardziej w edukację, inne w lobbing, jeszcze inne docierają stricte do młodzieży. Mają też zazwyczaj trochę inne spojrzenie na kwestie światopoglądowe, zazwyczaj jednak stroniąc od skrajności. Wszelako, współpracują ze sobą przy wielu polach, a ich nieformalnym szczytem jest doroczny „Weekend Kapitalizmu” organizowany w Warszawie.

Można powiedzieć, że Jacek Spendel jest wychowankiem poza-politycznego skrzydła polskiego ruchu wolnościowego. W wieku 18 lat wstąpił do Stowarzyszenia KoLiber, które w 2010 r. nadało mu tytuł najaktywniejszego działacza na przestrzeni lat. W 2012 roku, Spendel wraz z drem Marcinem Chmielowskim, założył Fundację Wolności i Przedsiębiorczości, której misją jest wykształcenie nowego pokolenia liderów poprzez oferowanie im wiedzy i umiejętności niezbędnych w rozwoju zawodowym i w urzeczywistnianiu idei wolnego społeczeństwa. Ostatnie lata to pasmo sukcesów fundacji pod kierownictwem Jacka Spendla. Składają się na nie m.in: ponad tysiąc absolwentów Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, serial „Wolność pod Ostrzałem” i pełnometrażowy film „Zapomniani. Historia Krakowskiej Szkoły Ekonomicznej”, coroczne wolnościowe obozy językowe „Liberty English Camp”, czy wreszcie innowacyjny program stażowo-networkingowy w Stanach Zjednoczonych, czyli „Projekt Arizona”.

Wspieranie młodych talentów popłaca. Wie o tym amerykańska organizacja Liberty International, która stanowi swego rodzaju międzynarodówkę libertariańską, a jej historia sięga 1969 roku. Latem 2006, działając jeszcze pod nazwą International Society for Individual Liberty, doroczna Światowa Konferencja gościła w czeskiej Pradze, a jednym polskich stypendystów był 21-letni podówczas Jacek Spendel. Na przestrzeni lat drogi Spendla i ISIL/LI często się przecinały, czego zwieńczeniem była zeszłoroczna Światowa Konferencja Liberty International w Krakowie, na którą zjechało ponad 120 ludzi z niemal 30 krajów. Według Jana Wojciecha Kubania, Prezesa Fundacji PAFERE i aktywnego członka Liberty International, było to najlepiej zorganizowane wydarzenie wolnościowe w Polsce. Tegoroczna Światowa Konferencja LI miała miejsce w Ułan Bator – stolicy Mongolii, a podczas uroczystości jej zakończenia ogłoszono, że Jacek Spendel będzie nowym Prezesem Liberty International, zastępując na tym miejscu znanego ekonomistę i popularyzatora wolności, profesora Kena Schoollanda. W opublikowanym niedawno artykule na stronie Liberty International Spendel zapowiada nowe projekty oraz zaprasza na przyszłoroczną Światową Konferencję LI do Kolumbii. Trzymamy kciuki za naszego Rodaka i życzymy mu wszystkiego najlepszego w nowej roli!

Zespół PAFERE serdecznie gratuluje!

Poprzedni artykułCentralny planista wszystkiego nie ogarnia
Następny artykułJan Kubań: Polacy wybrali socjalizm. To brak społecznej odpowiedzialności i politycznej dojrzałości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj