O. Gniadek: “Dlaczego Austriacka Szkoła Ekonomii powinna interesować teologa moralistę?”

PAFERE WIDEO

“To co jest wspólne dla Katolickiej Nauki Społecznej i dla Austriackiej Szkoły Ekonomii to sposób w jaki postrzegany jest człowiek – jako osoba wolna, rozumna i transcendentna. Każdy człowiek jest wolny w określeniu celu, do którego chce zmierzać” – stwierdził o. Jacek Gniadek podczas konferencji PAFERE „Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym. Co robić?”, która odbyła się 16 lutego 2019r. w Warszawie.

Temat wykładu o. Gniadka to „Dlaczego Austriacka Szkoła Ekonomii powinna interesować teologa moralistę?”. Werbista zauważył, że teologia moralności jest refleksją, która dotyczy moralności, czyli dobra i zła ludzkich czynów oraz osoby, która ich dokonuje. „W tym sensie jest otwarta na wszystkich ludzi. Dla mnie pretekstem do refleksji moralnej jest ekonomia, dla innych co innego. Większość ludzkich wyborów dotyczy ekonomii. Gdybyśmy mieli wszystkiego pod dostatkiem nie potrzebowalibyśmy ekonomii. Ale w tym świecie ilość występujących dóbr jest ograniczona” – dodał o. Gniadek.

“Wielu teologów moralności nie rozumie do końca, jak człowiek działa i dlaczego. Wielu z nich woli zajmować się >>sprawiedliwością społeczną<< zamiast wniknięciem w głąb ludzkiej duszy” – mówił gość konferencji.

“Tragedią ekonomii mainstreamowej, ale także w pewnym stopniu Katolickiej Nauki Społecznej jest to, że nie potrafią one skoncentrować się na jednostce, na tym jak działa i docenić jej godność, szacunek i wolność w dokonywaniu wyborów. Robi to natomiast prakseologia, która pochyla się nad każdym człowiekiem, nad każdym działaniem człowieka na rynku. A rynek to ludzie”.

Zachęcamy do wysłuchania całej prelekcji o. Jacka Gniadka

Poprzedni artykułEdukacja domowa w formie przedsiębiorstwa
Następny artykułKiedy jałmużna jest moralna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj