Czas zmienić nasz stosunek do przedsiębiorców

Najlepszy prezent pod choinkę to – co oczywiste – książka wydana przez naszą Fundację 😉 Wybór jest tu spory… Ale nie zniechęcamy także do kupowania innych prezentów. Jeden z nich rekomenduje o. Jacek Gniadek, który pisze na swoim profilu na Facebooku:

„Jeżeli ktoś się zastanawia, co kupić pod choinkę, to polecam „Poczet przedsiębiorców polskich”. Mówiąc o historii Polski, najczęściej zwracamy uwagę na wojny i powstania. Dumni jesteśmy z polskich pisarzy, muzyków i malarzy, a o polskich przedsiębiorcach raczej nikt nie wspomina. To grupa ludzi, która ciągle jest mało przez nas doceniana.

Najwyższy czas zmienić nasz stosunek do przedsiębiorców, których ciągle określamy pejoratywnym pojęciem „burżuje”. To spadek po czasach PRL-u, gdy mówiono na nich lekceważąco „prywaciarze”. Dobre traktowanie klasy średniej, ludzi przedsiębiorczych, jest warunkiem gospodarczego rozwoju.

Dobrze jest przebywać wśród ludzi przedsiębiorczych i bogatych, a tym bardziej, że są to polscy przedsiębiorcy. Można się od nich nauczyć, jak dochodzili do bogactwa, ale także na ich błędach, by ich nie popełniać we własnym życiu. Można nauczyć się, że warto innym pomagać. Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukces w biznesie i są szczęśliwi, prowadzą zazwyczaj działalność charytatywną i są otwarci na innych, którym nie powiodło się wżyciu. Warto czerpać z dobrych wzorców, tym bardziej, że okres PRL-u pozostawił w nas ogromne spustoszenie pojęciowe i słowo „przedsiębiorca’ i „przedsiębiorczość” nie mówiło wiele w tamtych czasach. W 1989 r. ekipa Dziennika Telewizyjnego zrobiła sondę uliczną > https://tiny.pl/tqrzj, która pokazuje, co może stać z człowiekiem, który jest pozbawiony własności prywatnej.

W książce czeka na nas wiele niespodzianek. Np. ilu z nas wie, że szwajcarska firma produkująca zegarki marki Patek została założona przez byłego powstańca listopadowego Antoniego Patka?”

Poprzedni artykułZiemba: Dlaczego wyemigrowałem do Rumunii?
Następny artykułSyrena na poboczu… O wskrzeszeniu marki „Syrena”
O. Jacek Gniadek SVD (ur. 1963) - misjonarz werbista, doktor teologii moralnej; przez wiele lat pracował na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia); mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj