Czy zwykły obywatel może zmienić konstytucję? W Szwajcarii każdy ma taką możliwość!

Thomas Jacob, zwykły obywatel Szwajcarii chce zmienić konstytucję państwa

PAFERE WIDEO

„Żeby ludzi do czegoś przekonać, najpierw samemu dobrze się trzeba przygotować. Jeśli chcemy przeforsować najsłuszniejszy nawet projekt, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ludzie niekoniecznie na to czekają. Dlatego najpierw trzeba ludzi tą sprawą zainteresować, a dopiero potem rozpocząć kampanię, np. zbieranie podpisów za nim” – mówi Gość PAFERE, Thomas Jacob, szwajcarski libertarianin zaangażowany w powstającą „Inicjatywę Obywatelską na Rzecz Złotego Pieniądza”.

W rozmowie z Janem Kubaniem, Jacob szczegółowo wyjaśnia powody, dla których zdecydował się zaangażować w ten temat. „Po kryzysie finansowym, a także z racji sympatii libertarian do złota, zacząłem badać sytuację na rynku złota w Szwajcarii i na świecie. Złoto stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed wadami systemu pieniądza papierowego. Historia natomiast pokazuje, że rządy mają tendencję do ograniczania rynku złota, gdy jest ono najbardziej potrzebne. Szwajcaria i tak jest pod tym względem dość wolnorynkowa, jednak nie ma pewności, że w razie kolejnego kryzysu rząd takich ograniczeń nie wprowadzi” – wyjaśnia. Jak dodaje, obecnie produkcja złotego pieniądza nadającego się do codziennego użytku podlega ścisłym restrykcjom. „Aby złoto mogło być wolne od podatku zawartość czystego kruszcu musi wynosić 99,9 procent. Czyni to taką monetę niezbyt użyteczną na co dzień” – tłumaczy.

O co zatem walczy Thomas Jacob i jego inicjatywa? „Naszym celem jest doprowadzenie do legalizacji prywatnej produkcji złotych monet, a także zagwarantowanie swobody posługiwania się nimi i oszczędzania wolnego od podatku. Mamy już złotą monetę Vreneli. Dawniej funkcjonowała ona jako środek płatniczy, dziś natomiast jest już tylko narzędziem oszczędzania. Ich produkcję zakończono w 1949 roku. Chcielibyśmy aby znów można było produkować złote monety do użytku codziennego” – mówi.

Sprawa nie jest jednak tak prosta jakby się mogło wydawać, gdyż realizacja celów wspomnianej inicjatywy wymaga zmiany konstytucji Szwajcarii. „Wymaga to wpisania do konstytucji zapisu nadającego złotemu pieniądzowi statusu wolnego od podatku” – tłumaczy Gość PAFERE. „Legalizacja prywatnej produkcji złotych monet jest bowiem kwestią konstytucyjną” – dodaje.

Thomas Jacob, zwykły obywatel Szwajcarii chce zmienić konstytucję państwa. Obejrzyj cały wywiad żeby przekonać się, jak można to osiągnąć.

Poprzedni artykuł„Dyzmokracja” – patologiczny ustrój, który niszczy Polskę
Następny artykułBiurokratyczne urojenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj