Nie obrażajmy się na trudne pytania, ale wiedzmy jak na nie odpowiadać

Jak powinni działać zwolennicy wolności, by okazać się możliwie najbardziej skutecznymi? Otóż powinni być przygotowani na tłumaczenie ludziom, jak miałoby wyglądać społeczeństwo oparte na idei wolności i odpowiedzialności osobistej

PAFERE WIDEO

„W młodości nie interesowałem się polityką, gdy jednak zacząłem się w te sprawy zagłębiać, zaraz zrodziła się potrzeba poznania zasad ekonomii po to, żeby lepiej zrozumieć jak funkcjonuje świat. A to pociągnęło za sobą zainteresowanie historią i statystyką” – mówi w rozmowie z Janem Kubaniem Gość PAFERE, James W. Larke III – profesor matematyki stosowanej z Wirginii.

Lark był niedawno jednym z uczestników 34. Liberty International World Conference, w tym roku zorganizowanej w Krakowie, gdzie wygłosił wykład: „Czy jesteście gotowi na łomot, czyli jak przygotować się do intelektualnej bitwy”.

Jak – według Larka – powinni działać zwolennicy wolności, by okazać się możliwie najbardziej skutecznymi? Otóż powinni być przygotowani na tłumaczenie ludziom, jak miałoby wyglądać społeczeństwo oparte na idei wolności i odpowiedzialności osobistej. „Wielu ludzi nie jest w stanie zrozumieć, jak bardzo rynek jest w stanie zapewnić niezbędne dla nas towary i usługi. Chodzi o to, by nie obrażać się na niewygodne pytania zadawane przez drugą stronę, tylko umieć na nie odpowiedzieć” – tłumaczy Lark i dodaje: „Musimy znać historię oraz rozumieć ekonomię, statystykę i metody analizowania danych, aby pomóc ludziom w zrozumieniu idei wolnościowej.

A jak sam Lark doszedł do swoich obecnych poglądów? „Libertarianinem stałem się dzięki wyznawanym wartościom moralnym – nigdy nie wolno inicjować agresji wobec innych, a siły używać można tylko w obronie własnej i swojej własności” – wyznaje.

Czy w ogóle możliwe jest społeczeństwo wolnościowe? Według amerykańskiego libertarianina – tak. Potrzeba jednak, by ludzie przykładali większą wagę do edukacji i do tego, czego się uczą i jakie wyciągają wnioski. „Uważam, że takie społeczeństwo byłoby w wielu aspektach lepsze od obecnego – cieszyłoby się większym dobrobytem, byłoby bardziej szczęśliwe i zdrowsze. Wielu ludzi, w społeczeństwie opartym na wolności jednostki i odpowiedzialności osobistej, miałoby szansę bardziej korzystać z owoców ciężkiej pracy wyjątkowych jednostek, wypracowujących dobrobyt” – twierdzi Lark.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Gościem PAFERE…

Poprzedni artykułCzy Korea Północna może stać się gospodarczym tygrysem?
Następny artykułPaństwo opiekuńcze i zanik wiary pogrążają „starą Europę”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj