Strona główna Artykuły Między partią a wyborcą… Kogo powinien słuchać polityk? – Kubań i Barcikowski...

Między partią a wyborcą… Kogo powinien słuchać polityk? – Kubań i Barcikowski w RDC

Jeśli na poważnie chcemy myśleć o zmianie sytuacji w Polsce to powinniśmy zacząć od zmiany konstytucji

„Chcę żeby w Polsce coś się zmieniło na lepsze. Bardzo mi to leży na sercu. Chciałbym aby Polacy zaczęli trzeźwo myśleć, żeby analizowali to, co się wokół nich dzieje i żeby wyciągali właściwe wnioski. Szukamy sojuszników, z którymi moglibyśmy wspólnie działać na rzecz zmian w Polsce” – powiedział Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE w wywiadzie dla Radia dla Ciebie. Wraz z prezesem w audycji, którą prowadził Stanisław Wojtera, uczestniczył Jacek Barcikowski, założyciel Obywatelskiego Think Tanku.

Jan Kubań – prezes PAFERE

Podczas audycji rozmawiano o książce Jacka Barcikowskiego – „Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom. Dramat polskiej samorządności”, wydanej w ub. roku przez PAFERE. Barcikowski pokazując w niej mechanizmy władzy, precyzuje jeden z celów swojej aktywności: zmobilizowanie obywateli do większego angażowania się w swoje własne sprawy.

„Fundacja PAFERE zajmuje się między innymi pokazywaniem ludziom jak funkcjonuje władza, jakie mechanizmy rządzą w życiu politycznym i społecznym. Książka pana Barcikowskiego to kawał solidnej, analitycznej roboty. Dlatego zdecydowaliśmy się ją wydać. Książka napisana jest w sposób bardzo wyważony, może być wręcz niemedialna, gdyż nie ma w niej „mowy nienawiści”, czyli czegoś, co można by masowo krytykować. Jest natomiast bardzo ważny przekaz i dlatego warto po nią sięgnąć” – powiedział Jan Kubań w RDC.

Jacek Barcikowski – Obywatelski Think Tank

„Jeśli na poważnie chcemy myśleć o zmianie sytuacji w Polsce to powinniśmy zacząć od zmiany konstytucji” – stwierdził Jacek Barcikowski. I dodał: „Dziś polityka, parlamentarzystę nie wiążą relacje z wyborcami, brak jest świadomości, że mój los jako polityka zależy od zwykłego obywatela. Obecnie los polityka zależy od instrukcji partyjnych, od tego, czy mam względy u prezesa. To trzeba zmienić”.

Stanisław Wojtera – Radio dla Ciebie

Obaj goście Stanisława Wojtery zgodzili się co do tego, że konieczne jest wprowadzenie instytucji weta obywatelskiego, czegoś, co od lat z powodzeniem funkcjonuje w Szwajcarii. Weto obywatelskie stałoby się realnym narzędziem wpływu obywateli na decyzje polityków. A dla nich samych mogłoby stanowić swoisty bat, wpływający na jakość podejmowanych przez nich decyzji, których konsekwencje dotykają wszystkich obywateli.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu z Janem Kubaniem i Jackiem Barcikowskim na antenie RDC…

2 KOMENTARZE

  1. Polaka Partia Profilaktyki Zdrowotnej jest jedynym lekarstwem na uzdrowienie DROGI ROZWOJU społeczeństwa polskiego, ekologii i klimatu w zdrowej egzystencji. W nadziej oczekiwań, – Ferdynand Barbasiewicz, autor metody klawiterapii i e-książki: EDEN XXI WIEKU.

    CO UCZYNIĆ, ŻEBY STWORZYĆ WARUNKI OBIEKTYWNEGO WYBORU NAJLEPSZYCH KANDYDATÓW DO PARLAMENTU, SENATU, NA MINISTRÓW, WOJEWODÓW, SĘDZIÓW, Profesorów, Dowódców wojskowych, ITD. TAKŻE W SAMORZĄDACH ORAZ UZYSKAĆ WYRAŹNE PRZYSPIESZENIE ROZWOJU POLSKI. DOTYCZY TAKŻE UNII EUROPEJSKIEJ?
    Ferdynand Barbasiewicz, autor propozycji, POLAND.
    Polityka kadrowa KAŻDEGO PAŃSTWA NA ŚWIECIE w odniesieniu do kandydatów na posłów oraz kandydatów na wysokie funkcje kierownicze i przedstawicielskie wymaga koniecznej wstępnej selekcji psychologicznej. Nie powinno się dopuszczać ludzi niekompetentnych, z zaburzeniami osobowości mających ukrytą potrzebę dominowania, robienia zła innym, neurotyków – różnych dewiantów, z zaburzeniami emocjonalnymi dwubiegunowymi, przewlekle chorych, ludzi którzy nie potrafią uczciwie sobie radzić w codziennym życiu. Można dobrać i dostosować narzędzia pomiaru w/w zaburzeń w obiektywnej selekcji psychologicznej kandydatów najbardziej obiektywnie wartościowych.
    Proponuję opracować swoistą szok listę skwantyfikowanych statystycznie rachunkiem prawdopodobieństwa zalet i wad rejonu wyborczego lub problemu krajowego, lokalnego z którego szukamy kandydatów na posła czy w odniesieniu do funkcji ministra, wojewody, prezydenta miasta, starosty lub burmistrza, wójta, dyrektora, prezesa, czy do sytuacji zadaniowych, itp. Zapraszamy np. 30 kandydatów bez względu na orientację polityczną i w ściśle określonym czasie, np. 2-3 godziny dla wszystkich ma zadanie w laptopie ułożyć program działania dla kandydata na posła np. z rejonu Pruszkowa, lub tp. koherentny z właściwym budżetem, który wnosi zarazem realne wartości innowacyjne. Po wyznaczonym czasie psycholog prowadzący badania wyłącza program badania kandydatów i automatycznie wyświetla na laptopie i tablicy ekranu obiektywny wynik badania 0-1. Następnie pięciu kandydatów z najlepszymi wynikami, których poddajemy badaniu testem na styl kierowania. Przecież realizację programu na 4 czy 5 lat będzie wykonywał za pośrednictwem zespołu specjalistów. Trzecie badanie wykonuje się na określenie stanu zdrowia. – nie należy dopuszczać nawet zdolnych kandydatów z wyraźną niewydolnością zdrowotną (mogą pełnić funkcję doradczą). TAK WYSELEKCJONOWANIE 3 KANDYDATÓW ZGŁASZAMY NA LISTĘ WYBORCZĄ, Tuż po wyborach wprowadzamy obowiązkowe szkolenie psychologiczne techniki rozwiązywania sporów/konfliktów oraz negocjacji. – Tak jak stosuje się w wielkiej polityce na Uniwersytecie Harvard ale w mniejszym wymiarze programowym.
    Szanowni Rodacy wyborcy i polityczni decydenci, proponowane wprowadzenie wstępnej selekcji i badań kandydatów przyniesie dla dobra Polski i polityki międzynarodowej same korzyści. To jest bardzo uczciwa droga do przyśpieszonego dobrobytu Polski i Unii Europejskiej także w relacjach międzynarodowych. Taka propozycja w realizacji wyraźnie poprawi dobrobyt i kondycję psychologiczną, zdrowotną i egzystencji społeczeństwa. Tylko tak sprawdzeni kandydaci powinni samodzielnie dysponować wszelkimi decyzjami dla dobra regionu i Polski. Naszym prawem jako SUWERENA jest być reprezentowanym i rządzonym przez najmądrzejszych, najszlachetniejszych reprezentantów na różnych urzędach, przedstawicielskich, administracyjnych centralnych i w samorządach.
    Z wyrazami szacunku dla obiektywnej mądrości I UCZCIWOŚCI ludzkiej, — Ferdynand Barbasiewicz , autor metody klawiterapii i EDENU XXI WIEKU.
    Proszę o liczne rozpowszechnianie proponowanej polityki selekcji kadrowej.

  2. Tak książka Pana Barcikowskiego jest naprawdę bardzo dobrze napisana. Jest krótka ale bardzo esencjalna – wydaje mi się, że każdy kto będzie miał taką wątpliwą przyjemność stawienia oporu urzędnikom (na przykład w postępowaniu administracyjnym) może bardzo dużo się z niej nauczyć i zobaczyć co go czeka.
    Ta książka zdradza ogromną niesprawiedliwość systemu administracyjnego szczególnie na tych niskich szczeblach publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version