PAFERE WIDEO

Podczas konferencji wolnościowców odczytano także List założyciela PAFERE Jana Michała Małka skierowany do organizatorów i uczestników wydarzenia. Autor dostrzega niewykorzystany potencjał w propagowaniu wolnego rynku wśród chrześcijan, którzy poważnie starają się przestrzegać nakazów swej wiary. W Dekalogu mamy przecież przykazania „Nie kradnij” i „Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego”, a wolność gospodarcza nie istnieje bez ochrony własności prywatnej!

Małek nawiązał do „chrześcijańskiej myśli ekonomicznej”. Termin ten formalnie zadebiutował w literaturze na łamach tygodnika „Niedziela”. Wyznacza on kierunek badań wpływu wspomnianych przykazań Dekalogu na gospodarkę i ekonomię. Założyciel PAFERE zauważył, że „już pobieżna analiza tego wpływu prowadzi do wniosków, że prawa stanowione łamiące te Przykazania, prowadzą do gospodarczo i społecznie szkodliwych, a nieraz i katastrofalnych, efektów”. Zdaniem Małka wyjaśnia to, „dlaczego gospodarki krajów komunistycznych nie szanujących własności prywatnej nie są w stanie konkurować z gospodarkami tych krajów gdzie własność prywatna jest chroniona”

Autor listu podkreślił, że „chrześcijańska myśl ekonomiczna zachęca patriotów pragnących jak największego dobra dla swego kraju, aby nie pozwalali rządzącym na ustanawianie i egzekwowanie praw okradania obywateli przez państwo, lecz przeciwnie, czynili wszystko, by doprowadzić takie już istniejące prawa do likwidacji”.

IV Konferencja Prawicy Wolnościowej została sfinansowana ze środków Fundacji Najwyższy Czas. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy było: Przyszłość, Przywództwo, Sukces. Wydarzenie połączono z targami książki prawicowej. Wśród prelegentów znaleźli się m. in. przedstawiciele partii Wolność (Janusz Korwin-Mikke, Dobromir Sośnierz); ruchu Kukiz’15 (Marek Jakubiak) i znani publicyści, w tym Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Krajski. Na konferencję – z przyczyn rodzinnych – nie dojechał Grzegorz Braun.

Tomasz Sommer, organizator, zaalarmował przed konferencją, że w obliczu pojawiającego się niezadowolenia z obecnej władzy „trzeba zrobić wszystko, by nie trafiła ona z powrotem w ręce lewicy, która niszczyła Polskę przez poprzednie osiem lat”. W tej sytuacji zjednoczenie środowiska Prawicy Wolnościowej wydaje się być koniecznością.

PAFERE nie jest organizacją powiązaną z żadną partią polityczną. Celem fundacji jest wolnorynkowa edukacja ekonomiczna, promocja wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego, a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów. Dlatego podczas konferencji przedstawiciele PAFERE – wraz z wolontariuszami – koncentrowali się na promocji wolnorynkowych książek i publikacji. Łącznie rozdali m. in. kilkaset ulotek i materiałów edukacyjnych. Zachęcali też do współpracy obecnych na imprezie nauczycieli i innych przedstawicieli szkół i uczelni.

1
2
Poprzedni artykuł164 uczestników. 30 szkół. 10 powiatów. Jak Wolni Obywatele uczą ekonomii
Następny artykułO zjawisku, które niszczy państwo, rodzinę i społeczeństwo
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj