Szwajcarski fenomen. Wola narodu się liczy!

Utrzymanie Szwajcarskiej Telewizji i Radia (SRG) kosztuje rocznie każde gospodarstwo domowe 451,20 chf (ok. 1 620 zł). Firmy płacą od 365 chf do nawet 35 590 chf (128 tys. zł)! Wysokość podatku uzależniona jest od obrotu. SRG to 7 kanałów tv i 17 stacji radiowych. Co ciekawe z pieniędzy mogą w relatywnie niewielkim stopniu korzystać także stacje prywatne. Jak wyjaśnia autorka książki „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?” (dostępna za darmo – tutaj) muszą one spełniać kryteria nałożone przez szwajcarską radę mediów: publikować wiadomości w najlepszym czasie antenowym i zobowiązać się transmitować ogłoszenia policyjne w razie sytuacji nadzwyczajnej. W 2016 roku do podziału było ponad 1,3 miliarda franków. Aż 1,2 mld. zasiliło państwowe radio i telewizję. Pozostałą kwotą podzieliło się 34 innych podmiotów.

Wnioskujący o referendum obywatele – popierani głównie przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP/UDC) – postanowili zmienić artykułu 93 szwajcarskiej Konstytucji. Zwycięstwo w plebiscycie byłoby wiążące dla władz federalnych. Oznaczałoby to zakaz pobierania przez Radę Federalną abonamentu radiowo – telewizyjnego oraz brak subsydiowania stacji publicznych. Przepisy musiałby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Dla SRG byłoby to prawdziwe trzęsienie ziemi.

Inicjatywa NO BILLAG nie przeszła większością głosów. Chociaż szwajcarski krajobraz medialny jest przesunięty na lewo, co wyjątkowo wyraźnie widać w rozmaitych programach publicystycznych i satyrycznych to – jak uważa Joanna Lampka – trzeba jednak przyznać, że wiadomości są przedstawiane rzetelnie i każda ze stron otrzymuje swoją działkę czasu antenowego.

Rada Federalna intensywnie – i jak widać skutecznie – przekonywała, że Szwajcaria posiada zbyt małą i niewystarczająco zróżnicowaną widownię, żeby utrzymać się z reklam. Część głosujących zapewne przestraszyła także wizja przejęcia mediów publicznych przez gigantów z Niemiec, Francji czy Włoch. Co ważne Billag już od 2019 roku zostanie obniżony dla gospodarstw domowych o 86 chf (wyniesie 365 chf rocznie).

Referendum okazało się być dobrym narzędziem nacisku dla włodarzy SRG. Szwajcarska Telewizja i Radio zobowiązały się przeprowadzić 5-stopniową reformę, aby zredukować ponoszone przez podatników koszty.

1
2
Poprzedni artykułDziękujemy za lutowe darowizny!
Następny artykułPodatnicy są bezbronni w starciu z machiną urzędniczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj