Szwajcarski fenomen. Wola narodu się liczy!

Utrzymanie Szwajcarskiej Telewizji i Radia (SRG) kosztuje rocznie każde gospodarstwo domowe 451,20 chf (ok. 1 620 zł). Firmy płacą od 365 chf do nawet 35 590 chf (128 tys. zł)! Wysokość podatku uzależniona jest od obrotu. SRG to 7 kanałów tv i 17 stacji radiowych. Co ciekawe z pieniędzy mogą w relatywnie niewielkim stopniu korzystać także stacje prywatne. Jak wyjaśnia autorka książki „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?” (dostępna za darmo – tutaj) muszą one spełniać kryteria nałożone przez szwajcarską radę mediów: publikować wiadomości w najlepszym czasie antenowym i zobowiązać się transmitować ogłoszenia policyjne w razie sytuacji nadzwyczajnej. W 2016 roku do podziału było ponad 1,3 miliarda franków. Aż 1,2 mld. zasiliło państwowe radio i telewizję. Pozostałą kwotą podzieliło się 34 innych podmiotów.

Wnioskujący o referendum obywatele – popierani głównie przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP/UDC) – postanowili zmienić artykułu 93 szwajcarskiej Konstytucji. Zwycięstwo w plebiscycie byłoby wiążące dla władz federalnych. Oznaczałoby to zakaz pobierania przez Radę Federalną abonamentu radiowo – telewizyjnego oraz brak subsydiowania stacji publicznych. Przepisy musiałby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Dla SRG byłoby to prawdziwe trzęsienie ziemi.

CYTAT TYGODNIA

Inicjatywa NO BILLAG nie przeszła większością głosów. Chociaż szwajcarski krajobraz medialny jest przesunięty na lewo, co wyjątkowo wyraźnie widać w rozmaitych programach publicystycznych i satyrycznych to – jak uważa Joanna Lampka – trzeba jednak przyznać, że wiadomości są przedstawiane rzetelnie i każda ze stron otrzymuje swoją działkę czasu antenowego.

Rada Federalna intensywnie – i jak widać skutecznie – przekonywała, że Szwajcaria posiada zbyt małą i niewystarczająco zróżnicowaną widownię, żeby utrzymać się z reklam. Część głosujących zapewne przestraszyła także wizja przejęcia mediów publicznych przez gigantów z Niemiec, Francji czy Włoch. Co ważne Billag już od 2019 roku zostanie obniżony dla gospodarstw domowych o 86 chf (wyniesie 365 chf rocznie).

Referendum okazało się być dobrym narzędziem nacisku dla włodarzy SRG. Szwajcarska Telewizja i Radio zobowiązały się przeprowadzić 5-stopniową reformę, aby zredukować ponoszone przez podatników koszty.

CYTAT TYGODNIA
1
2
Poprzedni artykułDziękujemy za lutowe darowizny!
Następny artykułPodatnicy są bezbronni w starciu z machiną urzędniczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj