Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman
"Eksplozja nierówności?"

To tytuł książki, która jest pretekstem do seminarium współorganizowanego przez Fundację PAFERE i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w dn. 3 listopada 2015r. w Warszawie przy ul. Nowy Świat 49. Odruchowo większość z nas mówi nierównościom "nie". Bo przecież to takie niepolityczne być zwolennikiem nierówności, a nierówności wydają się takie podejrzane.

Ale czy naprawdę chcemy, żeby wszyscy zarabiali tyle samo, np. boy hotelowy i chirurg? Czy komukolwiek będzie się chciało poświęcić 10 lat na naukę zawodu, od którego zależy ludzkie życie, żeby zarabiać tyle samo, co ktoś wykonujący nieskomplikowaną pracę? Czy da się oszukać prawo podaży i popytu? W końcu boyem hotelowym może być każdy, chirurgiem - niekoniecznie.
 
Równość ludzi to równość wobec prawa, a więc obowiązek państwa traktować wszystkich z takim samym szacunkiem i godnością oraz nikogo nie dyskryminować. Ale przecież nie jesteśmy równi, a ten fakt jest - obok wolności gospodarczej i ochrony własności prywatnej - jednym z największych motorów gospodarki.


         


Seminarium współorganizowane w dn. 3 listopada 2015r. w Warszawie przy ul. Nowy Świat 49 przez Fundację PAFERE i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne to próba odpowiedzi na powyższe pytanie. Ze strony PAFERE głos zabiorą: prof. Adam Wielomski oraz prof. Dariusz Juruś. Moderacja spotkania: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes PTE, oraz Paweł Budrewicz, Prezes PAFERE.

Mamy trochę wolnych miejsc na seminarium, ale ich liczba jest ograniczona, więc warto się pospieszyć z
REJESTRACJĄ.