O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów.

Interesują nas zwłaszcza związki etyki z ekonomią. - Chrześcijańska myśl ekonomiczna, o znaczeniu uniwersalnym, stwierdza, że kradzież rozpowszechniana we wszelkiej formie, a zwłaszcza kradzież, zalegalizowana i w majestacie prawa popełniania przez państwo i jego urzędników na obywatelach, jest wrogiem rozwoju gospodarczego, prowadząc do ludzkiej biedy i niedoli - uważa Jan Michał Małek, który w 2007 roku założył PAFERE. Wcześniej Fundacja działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, powołanej do życia w 2000 roku, w Kalifornii.

Dewiza PAFERE

Bądź wolny w ramach moralności i pozwalaj innym na to samo! Pielęgnuj wolność w sferze ducha i sumienia. Broń wolności w sferze materialnej, by nikt nikomu nie zabierał uczciwe nabytej własności. To podstawowe zasady każdego wolnościowca. 

Naszym głównym celem jest edukacja ekonomiczna w duchu wolnorynkowym 

Z inicjatywy Fundacji opublikowano ponad 20 książek zaliczanych do absolutnej klasyki ekonomii wolnorynkowej i setki artykułów edukacyjnych. W PAFERE dużą wagę przywiązujemy do tego, aby wydawane przez nas publikacje były napisane możliwie prostym językiem, a zawarte w nich treści miały charakter ponadczasowy. Nie ograniczamy się do tłumaczenia i kolportowania dzieł wybitnych, ale nieżyjących już myślicieli. Dzieła klasyków uzupełniamy publikacjami zupełnie autorskimi przygotowywanymi w serii BIBLIOTEKA RZĄDZĄCYCH I RZĄDZONYCH. Te krótkie, często dwujęzyczne publikacje przybliżają kluczowe mechanizmy związane z zarządzaniem państwem, rozprawiają się z mitami dotyczącymi gospodarki i polityki. Udostępniamy je za darmo na stronie ksiazki.pafere.org. Pobierając książkę w wersji elektronicznej można przekazać PAFERE dotację, która w całości trafi na działalność statutową. 

Fundacja jest otwarta na współpracę ze wszystkimi osobami i organizacjami działającymi na polu upowszechniania wartości, w celu których została powołana. 

Swoje cele realizujemy poprzez:

- ORGANIZACJĘ PRELEKCJI, KONFERENCJI, SEMINARIÓW: W celu zachęcenia młodego pokolenia do współuczestniczenia w odpowiedzialnym zarządzaniu naszym krajem organizujemy inspirujące spotkania z czołowymi przedstawicielami światowego ruchu wolnościowego. Wśród naszych prelegentów są m.in. prof. Lawrance Reed, prof. Alejandro Chafuen, prof. Ken Schoolland, prof. Thomas E. Woods. 

- SPONSOROWANIE I ORGANIZACJĘ KONKURSÓW: Sztandarowym jest MAGISTER PAFERE w trakcie którego wyłaniamy najlepsze prace magisterskie poświęcone szeroko rozumianym związkom wolności, gospodarki, odpowiedzialności, przedsiębiorczości, moralności. Zwycięzcom fundujemy atrakcyjne nagrody. 

- SZEROKO ZAKROJONĄ DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZĄ, RÓWNIEŻ W TZW. NOWYCH MEDIACH. 

W ramach AKADEMII PAFERE, cyklu internetowych wykładów, omawiamy kluczowe zagadnienia wolnościowe. Za darmo i bez wychodzenia z domu każdy ma dostęp do wykładów prowadzonych przez ekspertów z kraju i zagranicy.

GOŚĆ PAFERE
to seria krótkich filmów, w których specjaliści poruszają tematy związane z ekonomią, polityką i etyką. Dotychczas opublikowaliśmy wypowiedzi takich osobistości jak Stefan Oleszczuk, Fracois Hollande, mec. Piotr Andrzejewski, prof. Witold Kwaśnicki, prof. Michał Wojciechowski, Jan Michał Małek...

ŚWIAT OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY
to seria wywiadów przybliżających sylwetki i historie ludzki, którzy dzięki własnej pomysłowości, konsekwencji, a przede wszystkim wytężonej pracy odnieśli sukces zawodowy. Chcemy w ten sposób pokazać jak z perspektywy małych i średnich firm wygląd polska gospodarka, "kuchnia" zarządzania firmą, codzienność na froncie walki o klienta. Wierzymy, że nasi rozmówcy - praktycy biznesu - zachęcą do aktywnego działania mającego na celu dobro naszej Ojczyzny. 

Staramy się, aby nasz kanał w serwisie YouTube był skarbnicą wiedzy ekonomicznej, która w wolnorynkowym duchu wyjaśnia sposób funkcjonowania społeczeństw. 

- PROWADZENIE BADAŃ NAD BIEŻĄCYMI PROBLEMAMI EKONOMICZNYMI I GOSPODARCZYMI.

- PODEJMOWANIE WSPÓŁPRACY Z INNYMI FUNDACJAMI, INSTYTUCJAMI I ORGANIZACJAMI. Współorganizujemy obozy dla młodzieży (Liberty English Camp), które pozwalają połączyć naukę języka angielskiego z poznawaniem podstaw ekonomii wolnorynkowej i przedsiębiorczości. Współpracujemy z sprzyjającymi nam politykami, dziennikarzami, duchownymi, naukowcami...

- PROWADZENIE I SPONSOROWANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH. Współpracujemy z czołowymi portalami wolnościowymi np. wolnosc24.pl, prokapitalizm.pl. 

- DZIAŁANIA NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA WOLNOŚCIOWEGO. Okazją do lepszego poznania się i nawiązania współpracy są np. zjazdy środowisk wolnorynkowych PAFERE LIBERTY WEEKEND. 

Zostań Mecenasem Wolności

Fundacja PAFERE, w przeciwieństwie do innych podobnych organizacji działających w Polsce, utrzymuje się wyłącznie ze środków prywatnych i ma statutowy zakaz korzystania ze środków publicznych zabranych pod przymusem podatnikom. Dlatego liczymy na Państwa dobrowolne wsparcie naszych inicjatyw.
Wesprzyj naszą działalność
wpłacając darowiznę na konto bankowe:
ING Bank Śląski S 
76 1050 1012 1000 0090 3041 9197

Kontakt z Fundacją

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego 
ul. Mickiewicza 16/12A, 01-517 Warszawa
www.pafere.org; pafere@pafere.org
tel: +48 22 633 52 30

Dane księgowe
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego
ul. Mickiewicza 16/12A, 01-517 Warszawa
NIP: 522 288 82 24
REGON: 140979811
KRS: 0000278610