Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

NAGRODA 

Nagrodą w konkursie jest zestaw książek, w tym dwie unikalne pozycje:

Herbert Spencer

Social Statistics

Klasyk o "zaniku państwa" z 1851r. – w zasadzie nie wymaga przedstawienia. Ale historia tej książki to jest dopiero coś! Legenda głosi, że kilka egzemplarzy przywieziono w latach 70-tych do Polski, gdzie książka została… aresztowana. W jakich okolicznościach udało się wyrwać egzemplarz z łapsk SB, to temat na powieść szpiegowską.

UWAGA! Tekst po angielsku, wydanie z 1970r.

Alejandro A. Chafuen

Wiara i wolność

Ostatni egzemplarz. Świetna książka znanego profesora Alejandro Chafuena, doradcy i eksperta Fundacji. Pozycja bardzo szybko rozeszła się w naszym sklepie, bo jest napisana żywym językiem i bardzo przystępnie opisuje złożone problemy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli, że liberalizm "wymyślił" Adam Smith. XVI-wieczni scholastycy byli pierwsi.

   

Piotr Zapałowicz

Wolny rynek a socjalizm XXI wieku

Nagroda w konkursie Magister PAFERE. Szalenie wciągająca pozycja. Chilijski "cud" wolnego rynku kontra wenezuelski socjalistyczny dryf donikąd.

Michał Wojciechowski

Między polityką a religią

Jakie skutki wynikają z tego, że państwo chce zastąpić rodzinę, biznes i Kościół - wnikliwa analiza rozrostu wszechobecnego państwa, pióra prof. Wojciechowskiego.

Państwo opiekuńcze a chrześcijaństwo

Konsekwencja we wdrażaniu misji Fundacji PAFERE zaowocowała tą niewielką, ale znaczącą publikacją. Materiały i podsumowanie konferencji z 2012r.