O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Nagrody dla Magistrów PAFERE rozdane

 Zwycięzcą II edycji konkursu Magister PAFERE na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekonomii został Ludwik Papaj, absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor pracy magisterskiej „Koncepcja człowieka w pracach Ludwiga von Misesa”. Uroczystość wręczenia nagród, połączona z konferencją „Przedsiębiorca: zawód czy powołanie” odbyła się w sobotę w Pałacu Sapiehów przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie.

Autor zwycięskiej pracy otrzymał 3 tys. zł, a jego praca zostanie opublikowana w formie książkowej. Otrzymał także staż w redakcji „Rzeczpospolitej”, prenumeratę miesięcznika „Nowy Przemysł”, upominki od tygodnika „Gość Niedzielny” oraz zestaw książek o tematyce wolnorynkowej ufundowanych przez PAFERE.

Kolejne miejsca w konkursie zajęli: Piotr Śliwiński (Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prawo),  autor pracy „Podatek liniowy”, zaś, równorzędne III miejsce otrzymali: Anna Paluszkiewicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), autorka pracy „Polska w drodze do Unii Gospodarczej i Walutowej - argumenty za i przeciw członkostwu”  i Tymoteusz Juszczak, autor „Koncepcji państwa, gospodarki i społeczeństwa u ordoliberałów”  (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauki polityczne).

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Arkadiusz Nowak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, filozofia)  
"Myśl Chrześcijańska Wobec Socjalizmu i Kapitalizmu (Emmanuel Mounier a Michael Novak)"

Marta Konstancja Olesińska (Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach)  - „Egzemplifikacja politycznych uwarunkowań strategii marketingowej koncernu energetycznego Gazprom w relacjach z krajami WNP”

Karol Pogorzelski (Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego) - "Od homo-oeconomicusa do człowieka-przedsiębiorcy. Próba rekonstrukcji koncepcji człowieka gospodarującego w programie badawczym szkoły austriackiej."

Marcin Chmielowski (Uniwersytet Jagielloński, nauki polityczne)
„Konserwatyzm i post-konserwatyzm w myśli Hansa Hermana -  Hoppego)".

Wszystkie wyróżnione i nagrodzone prace można będzie przeczytać na portalu Fundacji PAFERE,
www.pafere.org . Niebawem opublikujemy także obszerną fotorelację z uroczystości.

W tym roku wyboru prac dokonywało jury w składzie: prof. Witold Kwaśnicki (Przewodniczący Jury, Uniwersytet Wrocławski), prof. Michał Wojciechowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), dr Sebastian Musioł (tygodnik „Gość Niedzielny”), dr Eryk Łon (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) i Andrzej Szczęśniak (analityk rynku paliw).

Tematy II edycji konkursu:
Rynkowe rozwiązania dla edukacji i służby zdrowia,
Bezpieczeństwo energetyczne państwa, a wolny rynek
Znaczenie etyki w gospodarce i myśli ekonomicznej w etyce
Doświadczenia wolnorynkowych reform w świecie z uwzględnieniem samorządu
Przyczyny i skutki kryzysów gospodarczych
Wspólna waluta Euro – bilans zysków i strat, perspektywy


Konkursowi patronowali: „Rzeczpospolita”, „Gość Niedzielny”, miesięcznik „Nowy Przemysł”, Krajowa Izba Gospodarcza, miesięcznik „Stosunki Międzynarodowe”, „Gazeta Studencka”, portal Opoka.org.pl, Studentnews.pl, Radio Kampus i Stowarzyszenie KoLiber.

Przed nami kolejna, III Edycja Magistra PAFERE!

KR
Data dodania: 2010-02-27 10:51:51
Artykul przeczytano 4082 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.