Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Tygrysy zależne od Chin

Region, jako całość, bardzo różnie odczuwa skutki kryzysu. Wszystko zależy od tego ile poszczególne kraje eksportowały do Chin, a ile do innych regionów i tego jaki był udział komponentów re-eksportowanych później z Chin do innych krajów, a jaka cześć towarów (np. żywność, czy surowce) pozostawała w Państwie Środka. Im relacje z Chinami były ściślejsze tym skutki kryzysu mniej odczuwalne.  Najbardziej ucierpiał w Azji m.in. przemysł produkujący część do pojazdów. Gospodarki „Tygrysów Azjatyckich” są względnie odporne na kryzys, właśnie głównie dzięki Chinom. Potęga ekonomiczna tego kraju ukazała się w całej pełni właśnie dzięki kryzysowi. Są one w stanie trzymać w szachu USA i okazują sporo dobrej woli w regionie Azji i Pacyfiku – bez (póki co) wywierania presji politycznych. Skutki osłabienia gospodarczego w regionie dla świata będą niewielkie, jeśli Chiny pozostaną silne a wygląda na to, że tak będzie. Oczywiście może spaść import (np. towarów luksusowych) ale i tak spora cześć tych wyrobów jest już produkowana w tym regionie pod markami zachodnimi. Import surowców przez Chiny jak wiadomo rośnie.
Skutku kryzysu w poszczególnych państwach regionu zależą od relacji wartości eksportu do PKB, struktury towarowej tego eksportu, wielkości rynku wewnętrznego i struktury gospodarki danego kraju. Np. Singapur odczul go w krótkim okresie bardzo mocno (choć sytuacja już się poprawia) bo eksport tego kraju stanowi  ponad 50% PKB i oczywiście spadł. Załamała się przede wszystkim wysyłka towarów z Półwyspu Indochińskiego (takich krajów jak Tajlandia, Wietnam czy Malezja), dla których Singapur stanowi port przeładunkowy.

Powiększ

W strukturze gospodarki i eksportu Singapuru dominowały usługi – transport morski i finanse, a one najbardziej odczuły kryzys w skali świata. Kraj ten ma  także mały rynek wewnętrzny, ale za to silny sektor państwowy i jest bogaty więc łatwiej mu przetrwać czasy kryzysu. Siła sektora państwowego i brak demokracji, w zachodnim jej rozumieniu, sprzyja szybkiemu podejmowaniu decyzji w walce z kryzysem bez długotrwałych konsultacji, co ma miejsce w krajach Zachodu. Ludność kraju raczej nie odczuwa kryzysu, dotyczy on raczej portów i banków.  Singapur to także centrum finansowe, a ten sektor ucierpiał najbardziej, większość instytucji finansowych działających w tym kraju to spółki-córki banków światowych. Obecnie jednak sytuacja banków się poprawia i coraz częściej oddają zapomogi, które otrzymały od państwa.

Beneficjantem kryzysu może być Australia, kraj który bardzo na nim nie ucierpiał, a jego przemysł bazuje na „pewnym” w czasie kryzysu  sektorze wydobywczym.

Dr Krystyna Palonka
Centrum Studiów Polska-Azja

Spisał Konrad Rajca

Przedruk możliwy wyłącznie za podaniem źródła oraz adnotacji:
Przekaż 1 proc. podatku na PAFERE – KRS: 0000278610

Data dodania: 2010-02-12 18:48:24
Artykul przeczytano 4633 razy
 
Artykuł skomentowano 3 razy
Dodaj komentarz
All of these articles have saved me a lot of heseachda.
Dodano: 2016-08-05 08:06:46
Dodał: ~LdeM2Oi2sEme
Hi Lesley !Glad you accepted the chglaenle. I'm a big fan of lizards. When I lived in Mexico there was this pink/white lizard called a "besacon" which sounds like "kisser" in spanish. It made a kissing-like sound and slid all over bedroom walls.Lizards can be a skittish sort, and yet they end up in odd places quite often. Love the pics !
Dodano: 2014-05-12 16:15:43
Dodał: ~PEdstFo0B
Big help, big help. And suplerative news of course.
Dodano: 2011-06-29 16:01:34
Dodał: ~QpYQmBmUSEOEkn
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.