O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

W 20. rocznicę uchwalenia ustawy o wolności gospodarczej: Historia jednej ustawy

Od lat najtęższe polskie umysły zastanawiają się jak wprowadzić w naszym kraju wolność gospodarczą. Czy to w ogóle możliwe? – pytają niektórzy. Inni powątpiewają i obawiają się jak w takim przypadku zareagowałaby Unia Europejska? Odpowiedź jest prosta: ustawa wprowadzająca kapitalizm do życia gospodarczego jest gotowa i leży dosłownie na wyciągnięcie dłoni. Jeden z rządów, pod kierownictwem ministra Jerzego Hausnera, wprowadził kilka lat temu ustawę o wolności gospodarczej, której skutkiem było to, że te resztki wolności jedynie ograniczała. Z kolei komisja parlamentarna pod przewodnictwem Janusza Palikota zajmuje się od roku wyszukiwaniem i usuwaniem absurdów z życia gospodarczego. Tyle, że w tym samym czasie gdy komisja szuka absurdów utrudniających życie przedsiębiorcom, w sali plenarnej sejmu uchwalane są kolejne dziesiątki ustaw pogłębiających tę plagę. Praca komisji to zatem typowa syzyfowa praca.

Cóż zatem robić, aby podarować Polakom wolność gospodarczą?

Odpowiedź na to pytanie padła podczas spotkania zatytułowanego „Drogi do wolności”, zorganizowanego przez Centrum im. Adama Smitha w warszawskim hotelu Intercontinental. Powodem spotkania była 20. rocznica uchwalenia ustawy o działalności gospodarczej, znanej szerszemu gronu ludzi pod nazwą ustawy Wilczka.

Jak powiedział wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski, historia tej ustawy pokazuje, w jak paradoksalnej rzeczywistości ujrzała ona światło dzienne. Ustawa została przyjęta w czasie, gdy stacjonowały na terenie Polski obce wojska, gdy aparat urzędniczy był bardziej wrogi przedsiębiorczości niż dziś i gdy władzę dzierżyła niedemokratyczna partia komunistyczna.

Sadowski uznał tę ustawę za konstytucję polskiej przedsiębiorczości. Przyznał również, że wydarzenie sprzed 20 lat było rzeczywistą transformacją ustrojową polskiej gospodarki z realnego socjalizmu do kapitalizmu.

Ireneusz Jabłoński (w środku)

Ireneusz Jabłoński z CAS opowiadając o ustawie przypomniał jej treść. – Artykuł 1 tej ustawy brzmiał: Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych wobec prawa zasadach. Dzięki swojej prostocie i temu, co było dalej, zmieniała ona realnie ustrój.

Mieczysław Wilczek

Jabłoński dodał, że w artykule 4. ustawa definiowała w najbardziej liberalny sposób wolność gospodarczą stwierdzając, iż podmioty gospodarcze mogą dokonywać czynności, które nie są zabronione.

Ustawa Wilczka liczyła zaledwie 54 artykuły, z czego ostatnie 20 dotyczyło odniesień do innych ustaw. Z kolei artykuł 53. wyliczał ustawy, które w związku z wejściem jej w życie tracą moc – był to najdłuższy artykuł całego dokumentu.

Jak podsumował Jabłoński: Ta ustawa była podstawą polskiego cudu gospodarczego. W kraju bez telefonów, dróg, kapitału, banków w ciągu 6 lat powstało ponad 5 milionów miejsc pracy, które zaczęły wytwarzać niemal dwie trzecie całego PKB.

Andrzej Sadowski (z prawej)

Najważniejszym punktem całego programu było jednak oświadczenie pracownika Komisji Europejskiej, p. Marka Kaduczaka, który stwierdził jednoznacznie, iż przywrócenie ustawy Wilczka jest całkowicie zgodne z prawem wspólnotowym i nikt nie mógłby nam w Brukseli zabronić jej ponownego uchwalenia. Wystąpienie legislatora KE można odsłuchać w dziale Multimedia.

Na koniec, warto wspomnieć, że w czasie całego spotkania na Sali byli obecni dwaj posłowie współrządzącej Polską Platformy Obywatelskiej: Adam Szejnfeld i Andrzej Czuma. Ten ostatni miał nawet krótkie wystąpienie, w którym mówił o przewadze wolności nad zniewoleniem. Dlaczego zatem współuczestniczy i głosuje za prawami, które tę wolność notorycznie ograniczają? Zgromadzeni na sali nie usłyszeli odpowiedzi na to pytanie. Niestety.

Swoją obecnością i wystąpieniem zaszczycił uroczystość Mieczysław Wilczek. Nagranie jest dostępne w dziale Multimedia a film z całej konferencji będzie niebawem dostępny na naszym kanale filmowym na youtube.com.

  

Marek Kaduczak (z lewej)

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Pobierz pliki MP3:

Wystapienie Mieczysława Wilczka (MP3)

Wystapienie Andrzeja Sadowskiego (MP3)

Wystąpienie Ireneusza Jabłońskiego (MP3)

Wystąpienie Marka Kaduczaka (MP3)                                

Dla zainteresowanych ustawą, podajemy link do jej treści:
http://www.scribd.com/doc/444884/Ustawa-Wilczka

Data dodania: 2008-12-29 21:51:48
Artykul przeczytano 3363 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.