Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Jan Kubań: Szwajcaria wzorem do naśladowania

Na łamach kwartalnika Magna Polonia (NR 5) ukazał się wywiad z Janem Wojciechem Kubaniem, Prezesem Fundacji PAFERE. Tematem rozmowy jest sukces gospodarczy Szwajcarii. Omówione zostały m.in. przyczyny bogactwa tego kraju i jego historia.

Jan Kubań mieszkał i pracował w Szwajcarii w latach 90. XX w., dzięki czemu miał okazję obserwować funkcjonowanie tego państwa od środka. W rozmowie z Magna Polonia wytłumaczył m.in. na czym polega system demokracji bezpośredniej, na którym opiera się ustrój Szwajcarii. Okazuje się, że obywatele tego kraju o większości spraw decydują sami poprzez udział w licznych referendach.

„Politycznie Szwajcarzy tworzyli od wielu wielu lat konfederację, czyli tak zwany związek niezależnych państw, który miał na celu jedynie utrzymanie niepodległości tych państw. Zresztą do tej pory Konfederacja Helwecka zajmuje się tylko i wyłącznie obronnością i dyplomacją. Natomiast za wszystkie pozostałe sprawy, typu edukacja, zdrowie, itp. odpowiedzialne są kantony, czyli odpowiedniki naszych województw” – wyjaśnił prezes PAFERE.

Zdaniem rozmówcy Magna Polonia Szwajcarzy doszli do owoców swojego bogactwa przede wszystkim własną pracą. Czy podobny sukces jest możliwy w Polsce? O tym na łamach najnowszego numeru magazynu.

„Magna Polonia”, to kwartalik o profilu społeczno-politycznym. Jak zapewnia Wydawca: „Czasopismo tworzone przez Polaków, dla Polaków, z myślą o Polsce!”. Ukazuje się od września 2016 roku. Z pismem współpracują wybitni polscy publicyści i komentatorzy polityczni, m.in.: prof. Jacek Bartyzel, Grzegorz Braun i Stanisław Michalkiewicz.

Najnowszy numer kwartalnika Magna Polonia można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego:
https://www.magnapolonia.org/sklep/produkt/magna-polonia-numer-52017/


API
Data dodania: 2017-09-07 16:02:24
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.