Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

To przedsiębiorca jest w przymusie myślenia...

"Edukacja ekonomiczna, czyli dobre wzorce" - to tytuł wywiadu jakiego prezes Fundacji PAFERE Jan Kubań udzielił najnowszemu numerowi tygodnika "Najwyższy Czas!". W rozmowie z Wojciechem Tomaszewskim szef naszej fundacji opowiada m.in. o celach jakie jej przyświecają i o metodach ich osiągania.


Czytelnicy najstarszego prawicowego tygodnika w Polsce mogą się zapoznać z planami PAFERE, z różnymi realizowanymi przez fundację projektami edukacyjnymi, wydawnictwami książkowymi oraz filmami. Jan Kubań odpowiada także na szereg pytań dotyczących bieżącej gospodarczej sytuacji naszego kraju a także kondycji polskiego społeczeństwa.

Za wzór do naśladowania prezes PAFERE przytacza Szwajcarię, której ustrój polityczny rzeczywiście daje władzę zwykłym ludziom, a którego gospodarka w dużej mierze oparta jest na drobnej przedsiębiorczości. Ma to - zdaniem Jana Kubania - olbrzymie znaczenie dla tego, czy dany kraj jest innowacyjny czy też nie. U nas "innowacyjność" usiłuje się narzucać odgórnymi rządowymi programami, natomiast tam, gdzie prywatna przedsiębiorczość może się swobodnie rozwijać, "tam się więcej myśli na tematy innowacyjne, tam się więcej wymyśla nowych rzeczy". Według Kubania tym, który musi myśleć innowacyjnie jest przedsiębiorca. "On musi coś sprzedać. On myśli, co zrobić lepiej, żeby się lepiej sprzedawało. On jest w przymusie myślenia" - stwierdza Kubań i dodaje: "U nas nie ma tego przymusu.U nas wszyscy wolą pójść na etat, na stanowisko, ponieważ czują się tam bezpiecznie. A jak ktoś jest bezpieczny, to nie jest kreatywny".

Aby zapoznać się z całym, obszernym wywiadem z prezesem PAFERE Janem Kubaniem odsyłamy do ostatniego numeru "Najwyższego Czasu!" (nr 24-25/2017 z 5-18 czerwca), który wciąż dostępny jest w kioskach i salonikach prasowych.

PSz
Data dodania: 2017-06-13 18:43:05
Artykul przeczytano 329 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.