Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Referendum w Szwajcarii - jak to wygląda w praktyce

Czy jest jakaś recepta na "ożywczy powiew w naszej skostniałej, skłóconej i skaczącej sobie do oczu rzeczywistości politycznej"? Czy my, Polacy, nie eksploatujemy swojej energii i zapału na jałowe spory personalne zamiast skupiać się na dyskusjach nad konkretnymi problemami?


Tak właśnie postępują Szwajcarzy i dlatego mają jeden z najefektywniejszych systemów politycznych i jedną z najsprawniejszych gospodarek na świecie. Jednym z kluczy otwierającym drzwi do takiego stanu rzeczy jest instytucja referendum. W Polsce też zdarzają się referenda, jednak o ile u nas traktowane są one byle jak i odbywają się raz na kilka lat, o tyle w Szwajcarii to chleb powszedni, do którego podchodzi się bardzo poważnie.

Fundacja PAFERE poleca Państwu kolejną, po "Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?", broszurę poświęconą Szwajcarii. Jej autorka - Joanna Lampka tym razem stara się zaznajomić polskiego czytelnika właśnie z instytucją referendum. Tytuł broszury to "Referendum w Szwajcarii - jak to wygląda w praktyce".

Warto zapoznać się z tym tematem i starać się go rozpowszechniać własnymi kanałami. Broszurę o tym, czym, w poważnym kraju, takim jak Szwajcaria, jest referendum, pobrać można z naszej strony w formie pliku PDF.

Pobierz broszurę, wydrukuj obustronnie przerzucając po krótkim boku i daj znajomym!
Data dodania: 2017-05-01 17:59:18
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.