O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Szwedzki mit - świetny film, powstały dzięki wsparciu PAFERE!

"Szwedzki model gospodarczy wzbudza spore kontrowersje. Bywa podawany jako przykład sprawnie działającego państwa dobrobytu, które skutecznie redystrybuuje zysk wytworzony przez swoich obywateli. Wielu komentatorów uważa, że taki model jest nie tylko potrzebny w Polsce, ale też możliwy do zastosowania...


...Ale spójrzmy nie tylko na to, co widać, ale co na pierwszy rzut oka jest tu kryte - na koszty szwedzkiego państwa dobrobytu" - tak rozpoczyna się 20-minutowy film pt. "Szwedzki mit".

Ale Szwecja nie zawsze była bogatym krajem. W XVIII wieku była jednym z najbiedniejszych w Europie. Dopiero zaszczepienie na tamtejszy grunt idei, że trzeba pozwolić ludziom działać swobodnie i do minimum ograniczyć ingerencje rządu, zapoczątkowało dynamiczny rozwój. Tzw. szwedzki kapitalizm uczynił ten kraj jednym z najbogatszych na świecie. Na początku XX wieku podatki w Szwecji wahały się pomiędzy 8-10 procent. Teraz politycy myślą ja by je tu ciągle podwyższać.

Co takiego stało się w Szwecji, kraju dawniej wolnorynkowym i wynagradzającym przedsiębiorczość?

Obejrzyj "Szwedzki mit" - film, który powstał przy wsparciu finansowym Fundacji PAFERE. 20 minut rzetelnej informacji - także przestrogi dla Polski. POLECAMY!

Data dodania: 2016-11-09 08:00:00
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.