O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Jan W. Kubań: "Na Forum Polonijnym przedstawiłem misję PAFERE"

Jan Wojciech Kubań - prezes Fundacji PAFERE mówi dla naszego portalu o swoich wrażeniach z Kongresu Ekonomicznego w Krynicy Górskiej i z towarzyszącego mu Forum Polonii. Podczas Forum prezes Fundacji wygłosił krótkie przemówienie.


*  *  *

Czy spotkał Pan na Forum Polonijnym (Kongresie Ekonomicznym) ludzi podzielających przekonania PAFERE, rozumiejących gdzie leżą problemy Polski?


Całe Forum postrzegam jako chęć pokazania się ludzi władzy, że zależy im na losie naszej Ojczyzny i pytają się co mają zrobić, i mówią gdzie kierują pieniądze. Natomiast wielu z zaproszonych uczestników to ludzie, którzy chcieliby, by jakiś drobny podstrumień państwowych pieniędzy trafił do nich.

Czym jest Forum Polonii, kto w nim uczestniczy i jaka jest jego ranga i główna idea?


Polonia to głównie ludzie pierwszej fali, czyli urodzeni tu, wykształceni, którzy następnie wyjechali. Teraz są już raczej wiekowi, ale mają na tyle pieniędzy, by do Polski przyjechać. Kochają nasz kraj, chcą dla niego coś zrobić. Wielu z nich osiągnęło sukces, ale uwaga - pracując na etatach. Jest też druga strona Polonii - Polonia ze wschodu. Tym ludziom Państwo Polskie musi pomóc w powrocie do ojczyzny. Sam wiem, że tym ludziom na tym bardzo zależy, nawet jeśli nie mówią po polsku. Na wschodniej flance są również polonusy, którzy odnieśli sukces zakładając swoje własne firmy i je rozwijając. Poznałem dwóch takich – byłem pod wrażeniem.

Miał Pan zaszczyt, jako prezes PAFERE, uczestniczyć w tym wydarzeniu... Wygłosił Pan referat. O czym Pan mówił do uczestników Kongresu?

Nie był to referat, był to udział w Panelu dyskusyjnym, miałem do dyspozycji 4 minuty – przedstawiłem Fundację i jej misję. Po Forum będzie czas na już konkretne działania. Poznałem dwóch ważnych senatorów, deklarują, że będą upraszczać warunki dla przedsiębiorców – mam nadzieję, że uda mi się ich jakoś wciągnąć w orbitę naszej fundacji

Czy Pańskie wystąpienie spotkało się z jakimś odzewem, ze zrozumieniem?

Koledzy Paneliści gratulowali, mówili, że było emocjonalne.

Czy jest szansa na zainteresowanie środowisk polonijnych działalnością PAFERE? Czy Polonia rozumie te problemy, na które szczególną uwagę zwraca Fundacja?

Mam nadzieję, że tak. Główną wartością Polonii z naszego punktu widzenia jest ich wiedza na temat tego, jak funkcjonują poszczególne branże w ich krajach. Warto tę wiedzę przekazywać naszym rządzącym.

PSz

Posłuchaj wystąpienia prezesa PAFERE - Jana W. Kubania wygłoszonego podczas Forum Polonii...

Data dodania: 2016-09-12 07:00:00
Artykul przeczytano 610 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.