Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

O klasycznym liberalizmie piórem Chrisa Tame'a

W Wielkiej Brytanii ukazała się niedawno książka zawierająca wybrane eseje uznanego za jednego z najwybitniejszych brytyjskich libertarian swojej epoki - Chrisa Tame'a. Oryginalny tytuł tego zbioru to "The Science of Liberty: Selected Essays on Politics, Culture and Economics".

Chris Tame (1949-2006) był założycielem i szefem Libertarian Alliance. Prace opublikowane w wydanej niedawno książce stanowią próbę wykazania, że klasyczny liberalizm (dziś częściej określany jako libertarianizm) był bogatszą, głębszą i bardziej systematyczną szkołą myślenia niż na ogół próbuje się go przedstawiać. Książka opisuje także co doprowadziło do odejścia przed laty od liberalizmu oraz co sprawiło, że współcześnie zaczyna on się cieszyć wzrostem popularności, następuje jego powolny renesans.

Na ścieżkę idei wolnościowych wszedł Chris Tame w wieku 17 lat, kiedy to po raz pierwszy zetknął się z pracami Ayn Rand. Zanim powołał do życia Libertarian Alliance, działał w innych organizacjach, takich jak Society for Individual Freedom i w Institute for Economic Affairs. Jednak - jak uznał - think-tanki te nie wystarczająco zajmowały się promowaniem wolności i klasycznego liberalizmu, dlatego wraz z grupą współpracowników powołał własną fundację, której został pierwszym prezesem. Chris Tame angażował się w różne akcje społeczne, których celem była zawsze walka z absurdalnymi przepisami ograniczającymi wolność jednostki. Stał m.in. na czele organizacji praw palaczy.

Książka "The Science of Liberty: Selected Essays on Politics, Culture and Economics" zawiera kilkanaście esejów Tame'a. Autor pisze w niej m.in. o życiu i twórczości Murraya Rothbarda, kondycji współczesnej socjologii, nowym merkantylizmie, czy moralnym obliczu prywatnej przedsiębiorczości. Na pewno warto sięgnąć po wydaną w 10 lat po śmierci Chrisa Tame'a książkę, by przekonać się, że był on niebanalnym myślicielem i bardzo uważnym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Może znajdzie się również polski wydawca tej książki?

S
Data dodania: 2016-08-23 19:47:15
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.