Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie - lektura dla wątpiących

"Kapitalizm to system, w którym ludzie mają swobodę korzystania ze swojej własności prywatnej bez ingerencji z zewnątrz. Dlatego określa się go również mianem systemu wolnej przedsiębiorczości...

...w ramach którego ludzie mają wolność wyboru: wolność wyboru zatrudnienia, wolność sprzedawania swoich wyrobów po cenach jakie wybiorą, i wolność wyboru najbardziej wartościowych produktów". Taką definicję systemu organizacji życia gospodarczego, który spowodował w wielu krajach niespotykany nigdy wcześniej wzrost zamożności, prezentuje w swojej książce "Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie" Robert P. Murphy. Pozycja ta ukazała się niedawno nakładem polskiego Instytutu Misesa.

Autor opisuje w swojej pracy różne obszary życia gospodarczego - bankowość, pieniądz, cena, niewolnictwo, ochrona środowiska, programy państwowe itp. - starając się ukazać mity jakie narosły wokół nich, a które związane są z rzekomą niewydolnością systemu kapitalistycznego, jednocześnie tłumacząc, dlaczego ci, którzy te mity głoszą są w błędzie. Czy niewolnictwo jest skutkiem rozwoju kapitalizmu czy też rządowych ingerencji? Murphy zbadał to zjawisko i doszedł do wniosku, że niewolnictwo wspierane było przez rządy stanowe na Południu. Gdy pojawiała się nadzieja na naturalne rozwiązanie problemu niewolnictwa, politycy uchwalali przepisy, które uprzywilejowywały grupy plantatorów korzystających z pracy niewolników, kosztem reszty społeczeństwa.

Podobnie jest w innych dziedzinach - rządy tworzą przywileje dla określonych grup interesu, zakłócając tym sposobem rynkową równowagę i prowadząc do niesprawiedliwości. W warunkach czystego kapitalizmu nie ma uprzywilejowanych, nie ma rządowych pupili a prawo jest równe dla wszystkich. Także pieniądz, który - jak pisze Murphy - nie został przez nikogo zadekretowany lecz powstał naturalnie, w drodze ewolucji, nie jest dziś wolny od rządowych ingerencji. Władcy zawsze szukali okazji, by "wmieszać się w sferę pieniądza". "Pod pozorem zapobiegania oszustwom i zapewniania standardów rządy w ogromnym stopniu zmonopolizowały kontrolę nad podażą pieniądza", podczas gdy wcześniej jego dystrybucja odbywała się na rynku. Obecnie mamy do czynienia z coraz bardziej opłakanymi rezultatami władzy polityki nad pieniądzem, a kryzys z 2008 roku to może być preludium tego, co może dopiero nastąpić.

Wydawca tak zachęca do tego by sięgnąć po "Niepoprawnym politycznie przewodniku po kapitalizmie": "Robert Murphy to jeden z niewielu myślicieli, którzy posiadają właściwą wiedzę o ekonomii, jak i lekkie pióro. (...) Ekonomia nie jest wcale abstrakcyjną i ponurą nauką, służącą torturowaniu studentów. Jest dziedziną niezwykle poważną i mającą podstawowe znaczenie dla przyszłości kraju. Murphy pokazuje w swojej książce, że nie tylko zna teorię, ale też że potrafi ją zastosować do analizy rzeczywistych zjawisk".

Warto się o tym przekonać samemu sięgając po jego książkę.

Paweł Sztąberek

Robert P. Murphy - "Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie", Instytut Ludwiga von Misesa, Wrocław 2015
Data dodania: 2016-02-16 09:00:00
Artykul przeczytano 1220 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.