Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Bilans członkostwa w UE

"Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa" to praca Tomasza Cukiernika, znanego m.in. z publicystyki w "Najwyższym Czasie" czy w "Opcji na Prawo". To między innymi teksty z tych właśnie czasopism (ale nie tylko) składają się na jego nową książkę.

Cukiernik porusza w niej chyba wszystkie aspekty funkcjonowania Unii Europejskiej i naszego w niej członkostwa. Autor rozprawia się m.in. z mitami jakie narosły wokół UE, stara się wyłożyć czym Unia jest i jak funkcjonuje. Znajduje analogie pomiędzy współczesną Unią a państwem Adolfa Hitlera - III Rzeszą. Niby własność prywatna, ale jednak silnie reglamentowana, niby wolny handel, ale jednak otoczony szczelnie wysokimi cłami, niby wolny rynek, ale jednak z silnym państwowym interwencjonizmem - to tylko niektóre cechy podobieństw pomiędzy III Rzeszą a UE. Cukiernik wymienia ich znacznie więcej. "Tak jak UE stara się włączyć w swoją strefę wpływów kolejne państwa, tak samo narodowi socjaliści domagali się włączenia do Niemiec nowych terenów, by uzyskać Lebensraum, czyli przestrzeń życiową. (...) Tak jak lewacka UE robi wszystko w imię źle pojętej równości, tak samo w III Rzeszy tworzono solidarność narodową, mającą przekroczyć różnicę klasową" - pisze Cukiernik.

Osobny rozdział książki poświęcony jest unijnym dotacjom. Autor rozprawia się w nim z lansowanym przez oficjalną propagandę mitem, że dotacje przynoszą Polsce dobrobyt i że wnoszą one do naszej gospodarki więcej, aniżeli Polacy włożyć muszą do Unii. Cukiernik udowadnia, że skutkiem dalszego brnięcia w system unijnych dotacji zaowocuje w przyszłości potężnym długiem oraz problemami, z którymi boryka się dziś coraz więcej państw UE, z Grecją na czele. Przekręty przy przydziale dotacji, miliardy wydawane na bzdurne tablice chwalące dobrodziejstwa Unii, zabijanie konkurencji czy autentycznej innowacyjności, rozrost towarzyszącej dotacyjnemu biznesowi biurokracji... Dużo by jeszcze wymieniać, jednak najlepiej odwołać się do uczciwej, podpartej wieloma liczbami, analizy Tomasza Cukiernika.

No właśnie, dzięki wnikliwości autora, odwołaniu się do wielu statystyk, w tym tych oficjalnych, unijnych jak i GUS-owskich, nie sposób zarzucić książce taniego krytykanctwa. W przeciwieństwie do sączącej się z mediów głównego nurtu obrzydliwej propagandy, ukrywającej przez Polakami drugie dno naszego członkostwa w UE, książka "Dziesięć lat w Unii..." wyróżnia się uczciwością i rzetelnością i wcale nie bije po oczach ślepą nienawiścią do Unii, taką jaką eurokołchoźnicy obrzucają tych, którzy niekoniecznie chcą oddawać cześć nowemu wcieleniu Związku Sowieckiego. Trudno wyobrazić sobie biblioteczkę każdego, kto poszukuje prawdy o otaczającej nas rzeczywistości, bez książki Tomasza Cukiernika.

Paweł Sztąberek

Tomasz Cukiernik -
"Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa", Wydawnictwo WEKTORY, Kąty Wrocławskie 2015
Data dodania: 2015-04-30 17:00:00
Artykul przeczytano 1464 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.