O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Konferencja CAS w 25. rocznicę uchwalenia ustawy Wilczka - relacja

9 grudnia, w 25. rocznicę uchwalenia tzw. ustawy Wilczka, czyli ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, w Sali Kolumnowej Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja „Polska droga do wolności gospodarczej szansą dla Europy”, organizowana przez Centrum im. Adama Smitha.


Konferencję uświetnił swoim udziałem sam Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w latach 1988-1989 w rządzie Mieczysława Rakowskiego, który stwierdził, że ówczesne władze były tak wystraszone, że można je było operować bez znieczulenia.

Tzw. ustawa Wilczka była, według słów profesora Roberta Gwiazdowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha, „kontrrewolucją straganów”, która stworzyła 5-6 milionów miejsc pracy. Wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem liberalnego prawa gospodarczego, zapewniającego wolność na zaledwie kilku kartkach A4, w myśl art.1: „Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa”.

Zaledwie 11 koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej oraz 54 artykuły, z czego nieco ponad 20 stanowiły przepisy przejściowe i zmieniające inne ustawy. W obecnej ustawie o „swobodzie działalności gospodarczej”, według słów prof. Gwiazdowskiego, 20 artykułów stanowi o tym, jak założyć firmę. Ustawa Wilczka była ową słynną wędką, którą powinno się wręczać zamiast ryby. Niestety, jak stwierdził prof. Gwiazdowski, później wprowadzono koncesję na łowienie ryb. Dodał też, że gdyby ustawę Wilczka wprowadzić w życie obecnie, byłaby właściwie zgodna, poza jednym wyjątkiem, z obowiązującym prawem europejskim. Jest to konieczny, choć trudny krok. Warto jednak przypomnieć, że 25 lat temu w Polsce stacjonowały wojska radzieckie!

Wypowiedź Roberta Gwiazdowskiego


Prezydent Centrum im. Adama Smitha odniósł się również do podnoszonych wobec ustawy Wilczka zarzutów, w myśl których była ona możliwością uwłaszczenia się komunistycznej nomenklatury. Jeżeli można mówić o jakimkolwiek uwłaszczeniu i zaprzepaszczeniu szans na prężny rozwój gospodarczy, to tylko poprzez późniejsze, sukcesywne ograniczanie wolności, jaką początkowo gwarantowała ustawa Wilczka. Była przecież nowelizowana około 40 razy w trakcie 7 lat obowiązywania. Prof. Gwiazdowski zauważył również, że gdyby nie było ustawy Wilczka, ciężko byłoby oczekiwać takiego zastrzyku wolności w późniejszych działaniach Leszka Balcerowicza.

Z kolei Andrzej Sadowski z CAS określił ustawę Wilczka jako największy cud gospodarczy końca XX wieku. Podkreślił też, że powrót do podobnego zakresu wolności jest obecnie niezbędny zarówno dla Polski, jak i całej Europy. Podobne stanowisko wyraził za pośrednictwem wideokonferencji Marek Kaduczak, szef OLAF’s Supervisory Committee Secretariat. Andrzej Sadowski przywołał też sprzyjające wolnej przedsiębiorczości rozwiązania zastosowane w Gruzji. Nam, zbiurokratyzowanym Europejczykom może wydać się nie do pomyślenia fakt, że gruziński urzędnik podlega karze, jeżeli nie zarejestruje firmy zgłaszającego się przedsiębiorcy w ciągu 45 minut.

Wypowiedź Andrzeja Sadowskiego


Główną część konferencji stanowiły dwa panele dyskusyjne, w trakcie których wywiązała się interesująca dyskusja. Pierwszy panel poprowadził  Bogusława Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, a wzięli w nim udział prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i IPN, prof. Robert Gwiazdowski, dr Tadeusz Syryjczyk, założyciel i prezes Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego, były minister przemysłu oraz transportu i gospodarki morskiej, a także Marek Matraszek, były przedstawiciel Fundacji im. Margaret Thatcher na Europę Środkową.

W ramach drugiego panelu, pod przewodnictwem Michała Kobosko, dyrektora polskiego biura Atlantic Council dyskutowali prof. Marek Belka, prezes NBP, prof. Witold Kwaśnicki, członek prezydium PTE, członek Rady Centrum im. Adama Smitha, a także honorowy doradca Fundacji PAFERE, prof. Alojzy Nowak, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Rzepliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz Andrzej Sadowski.

W szczególności drugi panel stał się sporem obrońców wolnego rynku (prof. Kwaśnicki oraz Andrzej Sadowski) oraz zwolenników tzw. trzeciej drogi (prof. Belka oraz prof. Nowak). Szef Narodowego Banku Polskiego przyznał, co prawda, że obecna sytuacja w Europie – zamieszkanej przez 7 proc. ludzi na całej Ziemi i przeznaczającej na system socjalny 60 proc. globalnych wydatków na te cele – jest nie do utrzymania, nie widział jednak możliwości powrotu do ustawy Wilczka. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowaliby bowiem prawnicy, banki centralne, ekolodzy i wiele innych grup.

Prof. Alojzy Nowak stwierdził nawet, że nie ma jasności co do tego, że wolny rynek i jego "niewidzialna ręka" powinny rządzić gospodarką, mamy bowiem kryzys, zarówno w Europie, jak i w USA. Z obarczaniem w ten sposób kapitalizmu całkowicie niezasłużoną winą polemizował prof. Witold Kwaśnicki, argumentując, że po obu stronach Atlantyku muszą powrócić rozwiązania wolnorynkowe i odwrócenie kierunku biurokratyzacji. Na dłuższą metę obecna sytuacja jest bowiem nie do utrzymania.

Nagranie II debaty "Polska droga do wolności gospodarczej szansą dla Europy"
Część 1
Część 2

Wypowiedź prof. Kwaśnickiego


Eksplozja polskiej przedsiębiorczości możliwa była 25 lat temu bez inkubatorów przedsiębiorczości, dotacji ministerialnych, ani szkoleń. Tym, co doprowadziło do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw na niespotykaną wcześniej skalę w państwach bloku wschodniego, była zawarta w ustawie Wilczka zasada „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Powrotu do takiego rozumowania i ducha wolności potrzebujemy dziś równie mocno, jak wówczas.

O tym, jak wiele zmieniło się przez minione 25 lat na gorsze, opowiedział Andrzej Barański, właściciel firmy Herbewo, sympatyk i darczyńca Fundacji PAFERE.

Wypowiedź Andrzeja Barańskiego

Objerzyj fotoreportaż


Tekst, zdjęcia oraz wywiady: Tomasz Tokarski

Data dodania: 2013-12-10 16:03:50
Artykul przeczytano 2999 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Komunistyczna władza na straży wolności ? Absurd, ale po Wilczku, który - jak się okazuje - dysponował potężną możliwością manewru (nieistotne, czy wymuszoną) do władzy dochodziły (i dochodzą, szykuje nam się garnitur pobożnych) kolejne ekipy socjalistów, naprzemiennie : pobożnych i bezbożnych. Zabrakło mechanizmu zatrzymania tej politycznej hołoty i po ćwierci wieku zaledwie Państwo Polskie praktycznie nie istnieje, a Naród toczy śmiertelny i zaawansowany rak atomizacji i depopulacji. To są skutki tolerancji na zło publiczne. ----- Świetny, "multimedialny" reportaż! Mam jedynie problemy z otwieraniem zdjęć, ale to pewnie wina archaicznej aplikacji na stronie ?
Dodano: 2013-12-11 09:47:23
Dodał: ~JPS
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.