O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Pokaz filmu "Lewiatan", Warszawa, Klub Ronina, 12 listopada 2013 r. - relacja

12 listopada w warszawskim Klubie Ronina odbył się pokaz filmu "Lewiatan". W dyskusji po filmie udział wzięli Stanisław Michalkiewicz, Józef Orzeł, organizator Klubu Ronina, Michał Krupa, ekspert Fundacji Republikańskiej oraz Jan M. Małek, założyciel Fundacji PAFERE.

Po filmie wywiązała się ciekawa dyskusja, która podzieliła zarówno uczestników, jak i samych prelegentów w kwestii oceny zdolności polskiego społeczeństwa do samoorganizowania się. Stanisław Michalkiewicz podkreślał, że jednym z dowodów na to jest intensywny rozrost szarej strefy, efekt coraz większej opresyjności i fiskalizmu państwa. Michał Krupa, ekspert Fundacji Republikańskiej stwierdził, że Stany Zjednoczone są obecnie de facto państwem opiekuńczym. Optymistycznym akcentem debaty było porównanie (co uczynił również w filmie Rafał Ziemkiewicz) społeczeństw polskiego i amerykańskiego pod względem nieufności wobec państwa oraz przejawianej inicjatywy i pomysłowości.

Interesującym punktem dyskusji był podniesiony przez jednego z uczestników zarzut, że winą kapitalizmu jest, iż bogaci się bogacą, a biedni biednieją. Jest to w istocie mit, ponieważ wolny rynek sprawił, że bogacą się zarówno bogaci, jak i biedni. Nie można bowiem porównać obecnego poziomu ubóstwa z tym, które istniało jeszcze 100, a nawet 50 lat temu.

Obejrzyj
fotoreportaż ...

Film "Lewiatan" zostanie również wyświetlony podczas
konferencji "Rodzina w obliczu kryzysu", która odbędzie się 23 listopada 2013 r. w auli Domu Literatury w Warszawie. Zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa.

Tekst i zdjęcia - Tomasz Tokarski

Data dodania: 2013-11-13 16:32:28
Artykul przeczytano 3606 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.