O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Prof. Roman Rybarski - życie i twórczość

W ostatnim czasie, w związku z renesansem w III RP myśli narodowej, coraz częściej nawiązuje się do tradycji ruchu narodowego w Polsce. Poszukuje się punktów odniesienia, czegoś do czego można by się odwołać, postaci, z których można by czerpać dziedzictwo.

Warto przy tej okazji przypomnieć ważną postać przedwojennego ruchu narodowego, prof. Romana Rybarskiego. Był to ekonomista i to taki, który z pewnością może zostać uznany za zwolennika wolnej gospodarki. Twórczość prof. Rybarskiego czy prof. Adama Heydela, również związanego z tradycją narodową, zadają kłam tezie, że "narodowy" musi kojarzyć się z "socjalistyczny" czy "narodowo-socjalistyczny".

Przypominamy wykład dr Norberta Wójtowicza poświęcony życiu i twórczości prof. Romana Rybarskiego, wygłoszony podczas konferencji PAFERE Liberty Weekend, która odbyła się w 2010 roku w Krakowie, a która poświęcona była m.in. przypomnieniu historii polskiej myśli ekonomicznej.

Data dodania: 2013-06-21 22:47:33
Artykul przeczytano 3612 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.