O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Granice państwa opiekuńczego - debata na "święto pracy"

1 maja czyli tzw. święto pracy wciąż obchodzone jest w III RP przez lewicę różnych odcieni jako okazja do zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec krwiożerczego kapitalizmu. Potępiają go postkomuniści, tzw. niepodległościowi socjaliści czy związki zawodowe, nawet te o rodowodzie antykomunistycznym.

Gdyby jednak przyjrzeć się współczesnemu państwu, również III RP, okazałoby się, jak wiele dawnych postulatów "klasy robotniczej" zostało zrealizowanych. Państwo opiekuńcze w obecnej postaci jest tego najlepszym dowodem. Czego zatem jeszcze domagają się socjaliści oraz podburzani przez nich zwykli ludzie? Dziś walka przenosi się m.in. w sferę obyczajowości. Dzisiejsze manifestacje 1-majowe są nośnikiem nie tylko haseł antykapitalistycznych ale także "antyseksistowskich", "antyfaszystowskich", "progejowskich", "feministycznych" itp.

Pozostańmy jednak przy państwie opiekuńczym... Przypominamy dziś relację z debaty jaka miała miejsce podczas zorganizowanej przez Fundację PAFERE konferencji "Państwo opiekuńcze a chrześcijaństwo". Odbyła się ona we wrześniu 2012 roku w Krakowie. Temat debaty: "Jakie są granice państwa opiekuńczego". Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, red. Stanisław Michalkiewicz, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, prof. Jerzy Żyżyński oraz prof. dr hab. Michał Wojciechowski. To taka mała odtrutka na okoliczność 1-majowego "święta pracy"...PSz
Data dodania: 2013-05-01 13:20:32
Artykul przeczytano 1719 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
Thanks for shraing. What a pleasure to read!
Dodano: 2016-08-05 06:25:14
Dodał: ~lWhJQZdjz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.