O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Cięcia w socjalu

Podczas, gdy, uchodzący za "niewrażliwy społecznie", rząd Jerzego Buzka nie stronił od rozdawnictwa publicznych pieniędzy na różne cele socjalne, "lewicowy" rząd Leszka Millera stara się te cele mocno zredukować. Przesadą oczywiście byłoby twierdzić, że obecna "lewicowa" koalicja rządowa dokonuje drastycznych cięć w świadczeniach socjalnych, niemniej niedawne posunięcia, m.in. w dziedzinie pomocy społecznej, wyraźnie wskazują, że cięć jest znacznie więcej teraz, niż za czasów "prawicowego" rządu Jerzego Buzka.

Najbardziej groteskowym przejawem skutków jakie rządowe cięcia wywołały były informacje mediów na temat ciężarnych kobiet zabiegających u lekarzy o sztuczne przyspieszenie porodu. Stawką w tej grze były ... zasiłki porodowe. Otóż, jeśli dziecko przyszłoby na świat przed 15 stycznia br. matka otrzymałaby bez problemu taki zasiłek. Natomiast stanie się jego beneficjentem po tym dniu mogło napotkać na większe trudności, bowiem mocno ograniczono kryteria jego przyznawania.

To jednak nie jedyne cięcia jakie przygotował "lewicowy" rząd. Zaostrzono m.in. kryteria przyznawania zasiłków rodzinnych oraz alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Wprowadzono dość drastyczne ograniczenia przy udzielaniu zasiłków okresowych gwarantowanych dla samotnych matek (podczas, gdy do tej pory o zasiłek taki mogła się ubiegać osoba wychowująca dziecko do 16 roku życia, tak teraz otrzymywać go będzie osoba z dzieckiem tylko do 7 roku życia). Zmieniono także przepisy w części dotyczącej rent socjalnych, redukując możliwości ich przyznawania, a także całkowicie zniesiono tzw. dodatki dla kobiet w ciąży. Ponadto znacznie utrudniono możliwości otrzymywania zasiłków pielęgnacyjnych na członków rodziny oraz zaostrzono kryteria przyznawania zasiłków przedemerytalnych. To ostatnie posunięcie spowodowało, jeszcze w starym roku, zalew urzędów pracy przez tłumy pragnące "załapać się" na te świadczenia na starych, dużo korzystniejszych zasadach.

Na koniec jedna uwaga ... Otóż wprowadzone przez "lewicowy" rząd zmiany dokonały się niezwykle szybko, owocując potężnym chaosem organizacyjnym instytucji, które wcielają je w życie. Nie jest więc wcale przesądzone, czy koszty wdrażania tych nowelizacji nie okażą się większe, aniżeli korzyści dla budżetu, jakie rząd zamierzał dzięki nim osiągnąć ...

Paweł Sztąberek

Powyższy tekst był pierwotnie opublikowany na  Stronie Prokapitalistycznej
Data dodania: 2009-02-01 00:01:25
Artykul przeczytano 1377 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.