Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Frederic Bastiat - życie i twórczość

30 czerwca przypada 211 rocznica urodzin Frederica Bastiata, francuskiego myśliciela i ekonomisty. Wywarł on wielki wpływ nie tylko na swoich współczesnych, ale także na przyszłe pokolenia.

Frederic Bastiat znajduje wielu sympatyków również w dzisiejszej Polsce, choć niestety nie wśród rządzących, którzy bronią się jak mogą, byleby tylko zatykać uszy na proste prawdy o gospodarce, jakie już w XIX wieku głosił ten francuski myśliciel.

W 2009 roku ukazał się w Polsce pełny zbiór dzieł Bastiata "Dzieła zebrane", który wciąż do nabycia jest w księgarni internetowej Multibook.pl...

My przypominamy krótki film przygotowany 3 lata temu przez Fundację PAFERE, oraz zachęcamy do przypomnienia fragmentów "Dzieł zebranych", publikowanych już wcześniej w naszym serwisie internetowym.


Frederic Bastiat: Maszyny
Frederic Bastiat: Restrykcja
Frederic Bastiat: Pośrednicy
Frederic Bastiat: Roboty publiczne
Frederic Bastiat: Czy państwo powinno dotować sztukę?
Frederic Bastiat: Podatki
 
Data dodania: 2012-06-30 09:55:33
Artykul przeczytano 1901 razy
 
Artykuł skomentowano 1 razy
Dodaj komentarz
I cannot thank you adtqeaeuly for the blogposts on your web page. I know you place a lot of time and effort into all of them and truly hope you know how considerably I appreciate it. I hope I can do something identical person sometime.
Dodano: 2012-07-20 05:28:45
Dodał: ~iabBcxIsjiiYqsUm
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.