O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jednostka a społeczeństwo

Niedawno temu pewien mój przyjaciel, który z natury jest filozofem, podzielił się ze mną swoją refleksją: "Historia Stanów to historia walki między jednostką a całym społeczeństwem". Kilka dni... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

Międzynarodowa konferencja na UKSW pt. "Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne" - relacja

O miejscu etyki i religii w czasach kryzysu  oraz rozmaitych receptach na uzdrowienie światowej gospodarki rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji „Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności – inspiracje religijne”. Spotkanie, organizowane przez Ministerstwo Gospodarki i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbyło się w siedzibie uczelni, 14 grudnia 2011 r. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Fundacji PAFERE, Piotr Toboła i Tomasz Tokarski.

Inspiracją dla organizatorów wydarzenia był dokument Papieskiej Rady Iustitia et Pax „O reformę międzynarodowego systemu finansowego i monetarnego w perspektywie władzy publicznej o uniwersalnej kompetencji”, ogłoszony w październiku 2011 r.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele nauk ekonomicznych, znawcy systemów finansowych i globalnej gospodarki, a także etycy biznesu. Pierwszą część imprezy stanowił panel dyskusyjny, prowadzony przez red. Romana Młodkowskiego, w którym udział wzięli m.in. Prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Prof. Paul Dembiński z uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii, Antonie Brunet, autor książki Imperializm ekonomiczny Państwa Środka oraz Song Hongbing, światowej sławy chiński ekonomista i autor książek z cyklu Wojna o pieniądz.

Z oczywistych względów, chiński gość, z racji swojej pozycji mający zarówno wiedzę, jak i wpływ na działania najludniejszego państwa świata w dziedzinie ekonomii, wzbudził największe zainteresowanie. Z tego też względu przedstawiciel PAFERE zapytał Song Hongbinga w wywiadzie, udzielonym specjalnie dla naszej Fundacji, o takie kwestie, jak: przyszłość euro, „swobody” ekonomiczne w Unii Europejskiej,  ocena kryzysu gospodarczego. Co ciekawe, autor Wojny o pieniądz, książki traktującej o kryzysach finansowych i gospodarczych, bankowości na świecie i wpływach na kursy współczesnych walut pozbawionych, jak wiadomo, oparcia chociażby w złocie, a także spekulacjach wyjaśniających mechanizmy i możliwości manipulacji pieniądzem, jest zwolennikiem unifikacji ekonomicznej i politycznej państw, i opowiada się – mimo wyraźnego sprzeciwu wobec antyrynkowej polityki tejże – za jednoczeniem się państw Azji na wzór Unii Europejskiej. Zapraszamy do wysłuchania wspomnianego wywiadu z Song Hongbingiem, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Piotr Toboła


Posłuchaj wywiadu z Song Hongbingiem ...

Obejrzyj wykład Song Hongbinga (po angielsku) ...

Obejrzyj fotoreportaż z konferencji ...

Data dodania: 2011-12-15 12:38:40
Artykul przeczytano 4675 razy
 
Artykuł skomentowano 0 razy
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.