Friedric Bastiat - mistrz reductio ad absurdum

Frédéric Bastiat (1801-1850) to postać, której należy się poczesne miejsce w kronikach ekonomii politycznej. Bastiat, członek The French Liberal, zwolennik leseferyzmu, szkoły ekonomistów, do której... Więcej »

O referendum konstytucyjnym. Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej?

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo... Więcej »

Wojna przeciw bogactwu

Jedną z mało zbadanych tajemnic historii jest wrogość społeczeństwa do swych największych dobroczyńców, do producentów bogactwa. Na każdym kontynencie i w każdej epoce ludzie, którzy górowali nad innymi... Więcej »

Jak długą żyją imperia i dlaczego upadają

O historii mówi się często, że jest nauczycielką życia. Ale jest również powiedzenie, że historia uczy, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Zapewne tej drugiej maksymy trzymają się ci wszyscy, którzy... Więcej »

Jak pokonać marksizm?

Dobra zmiana dla Polski powinna przede wszystkim oznaczać całkowite wyrugowanie z mentalności naszego narodu wciąż obfitych złogów marksizmu. Więcej »

Jednym z największych błędów jest sądzenie programów politycznych i rządowych na podstawie ich zamiarów, a nie rezultatów
Milton Friedman

"Istota amerykańskiego sukcesu" Gareta Garetta

Zmiana układu sił w gospodarce światowej, spowodowana szybkim rozwojem gospodarek takich państw jak Chiny czy Indie, oraz rozszerzający się kryzys zadłużenia u dotychczasowych liderów powodują wzrost zainteresowania ekonomią. Niewielu uważnych obserwatorów ma przy tym ochotę przedzierać się przez akademickie podręczniki, najczęściej zbudowane na matematycznych modelach, objaśniających zasady funkcjonowania gospodarek. Czy istnieje jakaś alternatywa? Zdecydowanie tak.

Książka Gareta Garetta pt. Istota amerykańskiego sukcesu (The American Omen) to niezwykle interesujące studium, łączące zagadnienia spotykane w różnych podręcznikach dotyczących wzrostu gospodarczego, zarządzania, podziału dochodów, przedsiębiorczości, czy społecznej odpowiedzialności biznesu. Autor zdecydował się także na podjęcie tematów zgoła filozoficznych, związanych z celami ludzkich działań oraz miejscem nauki w życiu człowieka.

Rozważania są poprzedzone rysem biograficznym Gareta Garreta, autorstwa Jeffreya Tuckera. To, co najbardziej zaskakuje, to fakt, jak mało znany w obecnych czasach jest ten dziennikarz i pisarz. Pomimo braku formalnego wykształcenia ekonomicznego, jest on autorem wielu dzieł związanych z funkcjonowaniem gospodarki, w których wysuwa wiele przełomowych tez (głównie o gospodarce Stanów Zjednoczonych i Europy), spopularyzowanych dopiero kilkadziesiąt lat później.

Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych w roku 1928. Po lekturze kolejnych rozdziałów uwidacznia się jednak jej ponadczasowy charakter. Z łatwością znajdujemy analogie do współczesnych wydarzeń. Autor odnosi się do gospodarki amerykańskiej, nie stroniąc od porównań z Europą. Dzisiaj te dwie gospodarki przeżywają wyraźny kryzys. W czasie lektury dochodzimy do przekonania, że gdyby poglądy Garetta zyskały na większej popularności, nie martwilibyśmy się stagnacją gospodarczą.

Pierwsze rozdziały (Obraz epoki, Bunt umysłu, Spór, Klucz do wrót dobrobytu) moglibyśmy, używając żargonu ekonomicznego, nazwać teorią wzrostu gospodarczego. Co jest kluczem dobrobytu? Człowiek. Jego pomysły oraz jego postawa życiowa nazywana przedsiębiorczością. Garett doskonale uwidacznia różnice pomiędzy dwiema filozofiami życia: skostniałą, europejską a otwartą, amerykańską. Czy w dalszym ciągu te różnice występują? Dzięki refleksjom nad Unią Europejską, do których inspiruje nas lektura, dochodzimy do wniosku, że działania narzucane odgórnie (określane przez takie strategie, jak Europa 2020) opierają się na innych teoriach. To nie przedsiębiorcom (jak sugeruje rozsądek i ekonomia), ale władzy państwowej przypisuje się główną rolę w generowaniu postępu i wzrostu dobrobytu.

Kolejny rozdział (Podział) z pewnością zmusi do przemyśleń wszystkich przedsiębiorców i pracowników. Traktuje on bowiem o podziale dochodu. Kwestia dystrybucji dochodów, szczególnie w obszarze płac pracowników, była, i zapewne długo jeszcze będzie, jednym z czołowych przedmiotów dyskusji społecznej (najczęściej wspomaganych pytaniem: jaki podział jest sprawiedliwy?). Autor przekonuje czytelnika do prawa proporcji.

Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu wydaje się niektórym osobom absolutnym novum. Rozdział Nowe znaczenie biznesu wskazuje, dlaczego naturalnym procesem w trakcie rozwoju biznesu jest dbałość o nie tylko wąsko rozumiany zysk księgowy, ale także o znalezienie odpowiedniego miejsca w strukturze społeczeństwa. Dodatkowo, z pewnością zaciekawi czytelnika zarys ewolucji profesji biznesmena. Tło historyczne przynajmniej po części wyjaśnia, dlaczego w dzisiejszych czasach termin ten wywołuje wiele negatywnych skojarzeń.

Dwa ostatnie rozdziały (Jutro, Maszyny i ludzie) zawierają wątki filozoficzne. Traktują o przyszłości, o celu ludzkich działań oraz (co zrozumiałe dla czasów gwałtownego uprzemysłowienia) o roli nauki (postępu technicznego). Szalenie intrygujące dla czytelnika okaże się zestawienie obecnego świata z rozważaniami Garreta.

Komu polecić lekturę? Tak naprawdę każdemu, kto jest zainteresowany źródłami sukcesu gospodarczego i próbuje analizować otaczające go wydarzenia. Do przeczytania tego zbioru zachęca nie tylko poruszana tematyka, ale również błyskotliwy sposób przekazywania myśli przez Garreta, który został znakomicie oddany przez tłumacza.

Dariusz Woźniak

Autor recenzji jest członkiem Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Nowym Sączu, wykładowcą Wyższej Szkoły Biznesu — National-Louis University


Garet Garett, Istota amerykańskiego sukcesu, Prohibita, Warszawa 2011

Książkę zamówić można w sklepie Fundacji PAFERE…

 

Data dodania: 2011-10-12 15:31:04
Artykul przeczytano 1941 razy
 
Artykuł skomentowano 2 razy
Dodaj komentarz
Me9diator le me9dicament de la mort combien de mieillrs de morts et malades en sursis ? entre le sang contamine9,les hormones de croissances , ect ect !tous responsable le labo des organismes y compris le gouvernement malheureusement il n'y aura pas de coupable car la langue de bois et la dissimulation et le mensonge sont monnaie courante lorsque certaines "ve9rite9s " de9rangent !! toujours pareil responsable mes pas coupable ! Le plus triste les victimes resteront sfbrs leurs fain avec la maladie ! Cette affaire va remplir les cabinets d'avocats des mieillrs de poursuites tant au pe9nal qu'au civil , et tout e7a va inte9resser les te9nors du Barreau . J'espe8re que les Familles vont se regrouper et sortiront la teate haute . La se9cu va se retourner contre Servier et les victimes dans leur tombe ..!
Dodano: 2012-11-27 05:27:07
Dodał: ~RyUCbrlXwkcwTowKVyk
A minute saved is a minute eanred, and this saved hours!
Dodano: 2011-10-27 10:58:14
Dodał: ~BCVUcqkxGRXRFg
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.