
Instytut Actona co roku organizuje seminarium pod nazwą Acton University, które poświęcone jest zgłębianiu fundamentów wolnego społeczeństwa. Tegoroczna edycja odbyła się tradycyjnie w Grand Rapids, w stanie MIchigan, gdzie Instytut Actona ma swoją siedzibę. Po raz pierwszy jednak wszystkie związane z seminarium wydarzenia odbyły się w jednym miejscu — pięknym, położonym tuż nad rzeką Grand River, prywatnym centrum konferencyjnym DeVos Place Convention Center. Acton University 2011 przyciągnął w tym roku rekordową liczbę uczestników — do Grand Rapids przybyło około 500 młodych ludzi z praktycznie każdego zakątka świata, w tym ponad dwadzieścia osób z Polski. Swój udział w tym wydarzeniu, wspólnie z Agnieszką Gańko, zawdzięczam wsparciu finansowemu Fundacji PAFERE.
Uczestników seminarium przywitał prezydent Instytutu Actona Robert Sirico, a już na drugi dzień każdy z nich uczestniczył w czterech wykładach. Osoby, dla których tegoroczna edycja była ich pierwszą, spędziły ten dzień na kursie podstawowym, na który składały się następujące wykłady: Chrześcijańska antropologia, Chrześcijaństwo a idea ograniczonego rządu, Ekonomiczny sposób myślenia, Biblijne podstawy wolnego i szlachetnego społeczeństwa. Wyposażenie uczestników w niezbędne minimum jest uzasadnione, gdyż Acton University ma na celu integrację chrześcijańskiej teologii z ekonomicznym rozumowaniem, a nie każdy porusza się na co dzień w tych dwóch obszarach. Dalszy program zależał już wyłącznie od indywidualnych zainteresowań, ponieważ każdy mógł ułożyć swój własny harmonogram, wybierając jeden wykład spośród 7-9 zaproponowanych w danej sesji przez organizatora. W ten sposób każdy uczestniczył w 12 sesjach. Jeden dzień składał się z czterech sesji, czyli 45 minutowego wykładu i 30 minut przeznaczonych na pytania i dyskusję. Wykłady podzielono na cztery kategorie tematyczne: ekonomia, katolicka nauka społeczna, protestancka nauka społeczna, środowisko. Dzień kończył program wieczorny. Jednym z nich był np. panel dyskusyjny z odnoszącymi sukcesy lokalnymi przedsiębiorcami.
Acton University to, oprócz intensywnej dawki wykładów, świetna możliwość poznania ludzi z całego świata, których łączą wspólne idee. Nie oznacza to oczywiście całkowitej jedności poglądów. Jednak mimo różnic w pewnych kwestiach, nie traci się z oczu podstawowego celu — wolnego społeczeństwa. Podczas przerw między wykładami, posiłkami czy już po oficjalnym programie wieczornym uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, dyskutowali o sytuacji w swoich krajach a czasem planowali wspólne inicjatywy. Spotkanie ludzi posiadających podobne cele w naturalny sposób motywuje do ich realizacji a konfrontacja doświadczeń z działalności ludzi z różnych części świata, w których zmagają się z różnymi problemami, może spowodować zastosowanie sprawdzonych rozwiązań w innym rejonie świata.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany udziałem w przyszłorocznej edycji, to szczegółowe informacje będzie mógł znaleźć na stronie www.au.acton.org Natomiast na portalu Fundacji PAFERE w najbliższej przyszłości będą się ukazywać wywiady z wykładowcami Acton University 2011.
Grzegorz Jaeger
Agnieszka Gańko

Wykład podczas Acton University

Uczestnicy Acton University w przerwie między wykładami

Stoisko z wolnorynkowymi publikacjami. Nie zabrakło również materiałów Fundacji PAFERE

Kolejne wykłady na AU

Agnieszka Gańko i Grzegorz Jaeger, przedstawiciele PAFERE, oraz Victor V. Claar, autor książki "Sprawiedliwy handel. Czy Fair Trade rzeczywiście zwalcza problem ubóstwa?"

.
Wydawnictwa uczestników Acton University

Agnieszka Gańko i Grzegorz Jaeger reprezentujący na Acton University Fundację PAFERE
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Operator serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.